Rozwój sportu w Krośnie - wykład Adama Przybysza

15 maja 2013 roku w Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej odbył się wykład dra Adama Przybysza na temat rozwoju sportu w Krośnie. Spotkanie zorganizowane zostało przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krośnieńskiej w Krośnie.

Dr Adam Przybysz, lekkoatleta, najpopularniejszy sportowiec miasta Krosna w 2001 roku, nauczyciel wychowania fizycznego, trener, wychowawca młodzieży. Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, pracownik naukowy Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie. Autor pracy „Rozwój sportu w Krośnie w latach 1918-2004”, w której wykorzystał materiały dostępne w archiwach w Rzeszowie i Skołyszynie oraz wywiady z krośnieńskimi działaczami, sportowcami i trenerami.

Podczas wykładu dr Adam Przybysz mówił m.in. o początkach sportu w Krośnie. Na rzecz rozwoju kultury fizycznej działały trzy stowarzyszenia: Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” - powstało jesienią 1892 roku; Towarzystwo Uniwersytetów Robotniczych - oddział w Krośnie, od 1923 roku; Powiatowy Komitet Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego. A. Przybysz przedstawił też bazę sportową i działalność klubów wielosekcyjnych w okresie międzywojennym: Robotniczego Klubu Sportowego (RKS) „Krośnianka” (1928), Krośnieńskiego Klubu Sportowego „Legia” (1931).

Obok Stanisława Bobera, który zajmował się przygotowaniem piłkarzy, trzon drużyny RKS „Krośnianka” tworzyło wielu zawodników: Marian Brzostowski, Władysław Niezgoda, August Słomiak, Michał Kopytczak, Zdzisław Deneka, Tadeusz Klusyk, Tadeusz Pruchnicki, Tadeusz Indra, Kazimierz Frączek, Bogusław i Władysław Czerny, Roman Krzanowski, Jan Szczypka (...) - mówił w czasie wykładu dr Przybysz.

Wspomniał również o działającym w Krośnie żydowskim klubie „Gideon”, w którym w latach 1937-1938 funkcję prezesa pełnił prawnik o nazwisku Altman, zaś sekretarzem był Salomon Berger. Klub prowadził m.in. sekcję piłki nożnej.

Tragiczne były losy krośnieńskich sportowców w czasie drugiej wojny światowej: Karol Pilch zginął w Oświęcimiu, Leopold Longawa został aresztowany i rozstrzelany, Władysława Filipowa rozstrzelano w Murmańsku, zginęli także Franciszek Bąk i Kazimierz Pelc.

Dr Adam Przybysz mówił również o rozwoju sportu w Krośnie w latach powojennych. W 1945 roku reaktywowany został KKS „Legia” pod nazwą Miejski Klub Sportowy „Legia”, powstał też Robotniczy Klub Sportowy „Huta” oraz Klub Sportowy „Nafta”. W latach 1946-1951 wybudowano w Krośnie dwa stadiony, zmodernizowano też przedwojenny obiekt. Wymienił największe sukcesy krośnieńskich sportowców, przedstawił sytuację krośnieńskiego sportu w latach 70-tych i 80-tych XX wieku oraz działania obecnych władz samorządowych na rzecz rozwoju sportu i kultury fizycznej w Krośnie. Zaprezentował również sylwetki zasłużonych dla krośnieńskiego sportu działaczy sportowców i trenerów (Zdzisław Deneka, Antoni Mosoń, Tadeusz Ciupryk, Jan Baran, Jan Poprawa, Andrzej Trybus, Izabela Zatorska i wiele innych osób).

Podsumowując swoje wystąpienie stwierdził: Wszyscy, którzy przyczynili się do rozwoju sportu w Krośnie zasługują na słowa uznania i podziękowanie (...).

Kalendarz wydarzeń

Maj 2024
P W Ś C P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Początek strony