Niezwykły świat szkła

Niezwykły świat szkła to tytuł czerwcowej wystawy, którą można obejrzeć w Wypożyczalni Głównej KBP przy ul Wojska Polskiego 41.

Szkło jest tworzywem, które od wieków fascynowało ludzi początkowo swym kolorem, a później plastycznością i artyzmem. Towarzyszyło ono człowiekowi od najdawniejszych czasów. Pierwsze wyroby ze szkła pojawiły się w neolicie i miały postać paciorków, ozdób oraz amuletów. Zapewne były cenne, bo wyposażano nimi ciała zmarłych. Najstarsze zachowane wyroby szklane pochodzą z Mezopotamii i Afryki, uznanych dziś za kolebkę sztuki szklarskiej.

Początkowo wyroby szklane były cenne i posiadali je tylko bogaci, dopiero wynalezienie piszczeli, przed dwoma tysiącami lat, spowodowało rewolucję w tej dziedzinie. Szklane przedmioty stawały się coraz powszechniejsze. Mijały wieki, doskonalono technologię produkcji, rozwijał się przemysł szklarski, który zaczął być całkiem dochodową gałęzią gospodarki państw.

Dzisiaj „szklane cuda” mają nie tylko użytkowy charakter, dlatego czasem traktujemy je bez szczególnej uwagi, ale ze szkła można wydobyć piękno i różnego rodzaju kształty, które stają się dziełami sztuki. Mimo swej kruchości szkło stało się materiałem dla artystów.

Na wystawie można prześledzić w ogromnym skrócie historię narodzin i produkcji szkła oraz obejrzeć niektóre wyroby dostępne obecnie jedynie dla koneserów. Zainteresowanym tematyką polecamy dwie świetne, wzajemnie się uzupełniające książki: „Historię sztuki szklarskiej” Wacława Laby, przeznaczoną dla szerokiej rzeszy czytelników pragnących pogłębić swoją wiedzę z tej dziedziny oraz książkę autorów włoskich - Carli Cerutti i Attilii Dorigato „Szkło XV-XX wieku”, niezwykle ważną i rzadką pozycję, adresowaną do miłośników i kolekcjonerów, jak i do znawców problematyki.

Kalendarz wydarzeń

Maj 2024
P W Ś C P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Początek strony