Krośnieńscy Mistrzowie Ortografii 2013

W dniach 13 i 14 czerwca 2013 r. w Czytelni Głównej Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej ponad 130 osób z Krosna i powiatu krośnieńskiego zmierzyło się z dyktandem, walcząc o tytuł Krośnieńskiego Mistrza Ortografii 2013.

To druga edycja konkursu, który wpisuje się w Dni Krosna. Honorowy patronat nad konkursem objął Prezydent Miasta Krosna Piotr Przytocki.

Konkurs miał na celu głównie popularyzację zasad poprawnej polszczyzny wśród mieszkańców Krosna i powiatu krośnieńskiego, rozwijanie zainteresowań kulturą języka polskiego, kształcenie nawyku prawidłowego stosowania podstawowych zasad ortografii, ale przede wszystkim miał być formą zabawy z ortografią. Obydwa teksty dyktanda w treści nawiązywały do historii miasta.

Wchodzący na krośnieński rynek pasażerowie z przyległych miejscowości wodzili oczyma po renesansowych kamieniczkach, pytali o ulice Blich i Kletówki, penetrowali szczyty świątynnych wież, wyłuskiwali dźwięki dzwonu Urban z farnej dzwonnicy. Nie krygują się dziwić: to Maryja Murkowa złoci się u franciszkanów w prezbiterium? Tuż nad tabernakulum, pod belką tęczową? Zaiste przeogromna to historia nieimająca się powątpiewania. W mieście tym, zwanym małym Krakowem, był pręgierz i ratusz, i kocie łby, jak kronikarsko skreślił ksiądz Sarna. Potem stąpali po tej ziemi papież i pielgrzymi wszelacy, pienia wznosząc ku górze[...] - to początek tekstu autorstwa Jana Tulika, z którym zmierzyli się uczniowie szkół ponadgimnazjalnych i dorośli mieszkańcy miasta.

Drugi tekst, który pisali uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów, przygotowany przez Małgorzatę Jasiewicz i Joannę Frydrych, nawiązywał do legend krośnieńskich.

Niewątpliwie rozrzucone po Polsce miasta, chociażby Mrzeżyno czy Pułtusk, mają swe przypowiastki, jednakowoż niech lokatorzy Krosna dadzą pierwszeństwo poznaniu lokalnych legend. Na przykład tej o Annie i Stanisławie Oświęcimach. Stanisław długie lata przebywał na królewskim dworze. W końcu powrócił do dworu w Potoku i ujrzawszy siostrzyczkę Annę, pokochał ją żarliwie od pierwszego wejrzenia[...] - tak zaczynało się dyktando dla młodych mieszkańcy Krosna.

Prace sprawdzała Komisja Konkursowa złożona z polonistów, w składzie: Anna Pelc (przewodnicząca), Wanda Belcik, Joanna Łach oraz Małgorzata Jasiewicz.

Konkurs spotkał się z dużym zainteresowaniem ze strony większości krośnieńskich szkół. Dlatego, ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, jedna szkoła mogła być reprezentowana tylko przez pięć osób.

Dyktando odbyło się w ramach Dni Krosna i to właśnie na krośnieńskim Rynku, 16 czerwca ogłoszono listę laureatów w czterech kategoriach wiekowych. W każdej grupie tytuł Mistrza Ortografii przyznano osobie, która popełniła najmniej błędów; dwie kolejne osoby otrzymały wyróżnienia.

Nagrody wręczyła Dyrektor Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej Teresa Leśniak.

W kategorii uczniowie szkoły podstawowej (kl. V-VI) tytuł „Krośnieński Mistrz Ortografii 2013” otrzymała Aleksandra Korus ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Krośnie,wyróżnienia przyznano Karolinie Kościółek ze Szkoły Podstawowej nr 6 i Adrianie Jureczko ze Szkoły Podstawowej nr 3.

W kategorii gimnazja „Mistrzem Ortografii” została Anna Bińczycka z Gimnazjum nr 3 w Krośnie, natomiast wyróżnienia otrzymały Urszula Wójtowicz z Gimnazjum nr 5 i Karolina Pilat z Gimnazjum nr 3.

W kategorii: uczniowie szkół ponadgimnazjalnych tytuł „Krośnieński Mistrz Ortografii 2013” zdobył Łukasz Stępień z I Liceum Ogólnokształcącego w Krośnie, a wyróżnienia Dominika Jędrzejczak i Jagoda Chudy z II Liceum Ogólnokształcącego w Krośnie.

W ostatniej kategorii - dorośli mieszkańcy miasta i powiatu - Krośnieńskiego Mistrza Ortografii 2013 otrzymała Barbara Kordasiewicz, a wyróżnienia zdobyli Alicja Niepokój i Piotr Kucharski.

Organizatorem konkursu było Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Krośnie i Krośnieńska Biblioteka Publiczna przy wsparciu finansowym Miasta Krosna.

Kalendarz wydarzeń

Maj 2024
P W Ś C P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Początek strony