Krośnieńska Biblioteka laureatką Nagrody Prezydenta Miasta w dziedzinie kultury

W tym roku wśród laureatów dorocznej nagrody Prezydenta Miasta Krosna w dziedzinie kultury znalazła się Krośnieńska Biblioteka Publiczna. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się podczas Dni Krosna - Miasta Szkła, na zwołanej specjalnie na tę okazję Sesji Rady Miasta Krosna.

Nagrody Prezydenta Miasta Krosna za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i ochrony dziedzictwa kulturowego na terenie miasta jest przyznawana od 11 lat. Krośnieńska Biblioteka doceniona została m.in. za wieloletnie inicjatywy podejmowane na rzecz mieszkańców miasta i regionu, głównie w zakresie upowszechniania czytelnictwa.

Podejmowane od wielu lat przez Krośnieńską Bibliotekę Publiczną zróżnicowane działania o charakterze kulturalno-edukacyjnym i informacyjnym sprawiają, że biblioteka jest znana nie tylko w regionie, ale i kraju - co potwierdzają liczne nagrody i wyróżnienia otrzymane w ostatnich latach.

Biblioteka utrzymuje wysokie wskaźniki czytelnictwa i zapewnia mieszkańcom miasta i regionu dostęp do nowości wydawniczych - książek, czasopism, wydawnictw multimedialnych oraz Internetu na poziomie znacznie przekraczając średnie ogólnopolskie.

Wskaźnik zakupu nowości w przeliczaniu na 100 mieszkańców wyniósł w ubiegłym roku 19,4 wol. (średnia dla Polski to ok. 8 wol.). W ubiegłym roku KBP zarejestrowała 17.851 stałych czytelników (37,75 w przeliczeniu na 100 mieszkańców; średnia dla Polski - 17), którzy odwiedzili wypożyczalnie 135.955 razy i wypożyczyli na zewnątrz 333.882 jednostek inwentarzowych. Z oferty czytelni skorzystało 42.935 osób , korzystając na miejscu z 103.716 tytułów wydawnictw zwartych i ciągłych, a blisko 20 tys. osób ze stanowisk komputerowych z bezpłatnym dostępem do Internetu.

W 1.123 zrealizowanych imprezach uczestniczyło 15.079 osób.

Średnio dziennie KBP była odwiedzana przez blisko 700 osób, którym udostępniano ponad 1600 jednostek zbiorów i udzielano blisko 200 informacji. W prasie i na portalach internetowych ukazała się ponad sto artykułów na temat podejmowanych inicjatyw.

Krośnieńska Biblioteka Publiczna jest kreatywną instytucją kultury, której działalność znacznie przekracza standardowe działania przeciętnej biblioteki – miejscem inspiracji i realizacji wielu ciekawych pomysłów na promowanie literatury i zachęcanie do sięgania po książki każdego odbiorcę, bez względu na wiek czy wykształcenie. Jest przestrzenią otwartą dla użytkownika z każdej grupy wiekowej, każdego środowiska i każdego zawodu. Ułatwia nieograniczony kontakt z wiedzą, nauką, literaturą, nowymi mediami.

Biblioteka wielokrotnie była nagradzana w ogólnopolskich konkursach, jak Mistrz Promocji Czytelnictwa, Tydzień Bibliotek oraz konkursach na najlepiej przeprowadzoną kampanię „Cała Polska czyta dzieciom” Fundacji ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom.

Natomiast w 2012 roku za utworzenie Centrum Multimedialnego i prowadzoną działalność Krośnieńska Biblioteka Publiczna otrzymała Główną Nagrodę w ogólnopolskim konkursie Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej pod patronatem Polskiego Komitetu ds. UNESCO i Narodowego Centrum Kultury w kategorii samorządowe instytucje kultury za wybitne przedsięwzięcia o charakterze kulturowym i kulturotwórczym, które w znaczący sposób przyczyniły się do wzmocnienia więzi i tradycji lokalnych oraz aktywizacji społeczności jako podstawowych czynników rozwoju samorządności i demokracji lokalnej w Polsce.

Projekt został zaprezentowany przez dyrektora KBP Teresę Leśniak na Kongresie Regionów w Świdnicy zorganizowanym przez FRDL w dniach 29-31 maja 2012 r. w trakcie sesji „Kultura jako narzędzie budowania kapitału społecznego w społecznościach lokalnych” oraz podczas uroczystej konferencja pt. „Kultura - integracja społeczna - rozwój” w dniu 19 czerwca w Warszawie.

Biblioteka, jako jedna z dwóch bibliotek w Polsce, została również zaproszona do prezentacji projektu na I Ogólnopolską Giełdę Projektów Multimedialnych ph. „Nowe media. Nowe perspektywy dla animacji kultury” zorganizowaną przez Narodowe Centrum Kultury i Fundację Orange w dniach 3-4 grudnia 2012 r. w Warszawie.

Dyrektor KBP zaprezentowała także ten projekt na międzynarodowej konferencji na Węgrzech w dniach 1-4 października 2012 r., zorganizowanej przez Polski Związek Bibliotek i Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Nyíregyháza ph. „Budowanie prestiżu i znaczenia biblioteki XXI wieku” oraz na Ukrainie w dniach 26-28 listopada 2012 roku na konferencji odbywającej się we Lwowie ph. „Przestrzeń współczesnej biblioteki”.

W wyniku wprowadzonych w ostatnich latach w KBP rozwiązań podniesiono standard usług oraz rozszerzono działalność kulturalną, edukacyjną i wydawniczą stwarzając mieszkańcom Krosna i regionu krośnieńskiego dostęp do nieograniczonych zasobów informacyjnych w sieci rozległej oraz możliwość aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym, związanym tak z literaturą jak i sztuką, a także warunki do prezentacji twórczości artystycznej osób związanych z regionem jak i tych o uznanym dorobku w kraju i na świecie.

Informacje o zasobach i usługach Krośnieńskiej Biblioteki są dostępne nie tylko dla mieszkańców regionu, ale dla każdego użytkownika z dowolnego komputera z dostępem do Internetu poprzez serwisy: www.kbp.krosno.pl, Krośnieńską Bibliotekę Cyfrową - www.kbc.krosno.pl czy Krośnieńską Bazę Informacji Regionalnej - www.kbir.krosno.pl

Kalendarz wydarzeń

Maj 2024
P W Ś C P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Początek strony