Spacer po starówce

14 czerwca 2013 r. z okazji Dni Krosna bibliotekarze Filii nr 6 - Centrum Multimedialnego zaprosili dzieci z pobliskiego przedszkola na spacer po starówce, aby poznać legendy o mieście, zobaczyć najważniejsze zabytki Krosna i dowiedzieć się kilku ciekawostek o swoim miejscu zamieszkania.

Wspólny spacer rozpoczęliśmy od znajdującego się w pobliżu przedszkola pomnika Ignacego Łukasiewicza, twórcy polskiego przemysłu naftowego i konstruktora prototypu lampy naftowej, następnie minęliśmy kościół i klasztor OO. Kapucynów, mieszczący się przy ulicy Sienkiewicza gmach Sądu, który w czasie II wojny światowej służył jako szpital wojskowy, z zegarem wykonanym w 1912 roku w pierwszej Krajowej Fabryce Zegarów Wieżowych Michała Mięsowicza w Krośnie. Uliczkami miasta przedszkolaki doszły do najstarszego w Krośnie kościoła i klasztoru OO. Franciszkanów, przy okazji poznając związaną z kaplicą grobową Oświęcimów romantyczną legendę o miłości Stanisława Oświęcima do swej przyrodniej siostry Anny. Wytyczona trasa doprowadziła dzieci do Rynku, gdzie znajduje się malownicza studnia, dodająca uroku krośnieńskiej starówce, miejsce dawnego ratusza i domu wójta oraz zabytkowe kamienice renesansowe z podcieniami. Uwagę przedszkolaków przykuła kamienica zwana Wójtowską, przy której usytuowany jest stary, zabytkowy pręgierz. Kierując się dalej minęliśmy Dom pod zegarem, dawną siedzibę władz miasta, a następnie podcieniami doszliśmy do kościoła farnego pw. Św. Trójcy i stojącej w bliskim sąsiedztwie wczesnobarokowej dzwonnicy farnej z trzema dzwonami: Janem, Marianem i Urbanem - jednym z największych dzwonów w Polsce. Zwiedzanie zakończyliśmy przy Muzeum Rzemiosła, dawnej Fabryce Zegarów Wieżowych i Pałacu Biskupim, dzisiejszym Muzeum Podkarpackim, z największą kolekcją lamp naftowych w Europie.

Resztę wolnego czasu przedszkolaki spędziły na krośnieńskim rynku, przy fontannie i kolejce turystycznej, dokarmiając gołębie, przeglądając przewodniki turystyczne po Krośnie oraz słuchając książki „Niedźwiadka Gustawa do Krosna wyprawa”.

Było to już ostatnie wspólne spotkanie bibliotekarzy z przedszkolakami, dlatego dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy za udział w cyklu spotkań bibliotecznych „Pszczółka Maja i jej przyjaciele”.

Kalendarz wydarzeń

Maj 2024
P W Ś C P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Początek strony