Poeci pokoleń - wystawa

W tym roku przypada 60. rocznica śmierci Konstantego I. Gałczyńskiego i Juliana Tuwima, poetów, którzy odegrali znaczącą rolę w poezji polskiej. Chcąc podkreślić i przypomnieć ich wkład w dorobek polskiej literatury, KBP zorganizowała wystawę pt. Poeci pokoleń.

Julian Tuwim był poetą wszechstronnym, człowiekiem wrażliwym na ludzką krzywdę, na niesprawiedliwość społeczną. W wielu wierszach wygłaszał bezkompromisowe sądy na tematy społeczne i obyczajowe, stając się nawet satyrykiem. Kunszt poetycki Tuwima ujawnił się nie tylko w kolejnych tomach wierszy, ale i w utworach popularnych, a nawet rozrywkowych - satyrach, skeczach, piosenkach. Jego teksty wygłaszano w kabaretach, śpiewały je największe gwiazdy okresu międzywojennego, jak choćby Hanka Ordonówna, a także współcześni artyści - Ewa Demarczyk, Czesław Niemen.

Zasłynął również jako autor powszechnie lubianych utworów dla dzieci. „Ptasie radio” czy „Lokomotywa” do dziś nie mają sobie równych w polskiej literaturze dziecięcej.

Poezja Konstantego I. Gałczyńskiego stała się również poezją szerokich kół społeczeństwa. Łączy w sobie anegdotę, elementy psychologii, a czasem nawet polityki, wykorzystując humor i groteskę, a wszystko to podane w przystępnej, finezyjnej formie. Nazywano go „Stańczykiem poezji polskiej”. Czytając jego utwory zamyślamy się i uczymy, jak bogactwo światowej kultury wtopić w starą i współczesną polskość, w niepowtarzalność narodowego języka.

Uniwersalizm tekstów obu poetów sprawia, że po ich dorobek pisarski chętnie sięgamy również w dniu dzisiejszym. Są one wykorzystywane w kabaretach oraz śpiewane przez gwiazdy polskiej piosenki.

Wystawa, do obejrzenia której zapraszamy w Wypożyczalni Głównej KBP, będzie czynna przez okres wakacyjny, do końca sierpnia.

Kalendarz wydarzeń

Maj 2024
P W Ś C P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Początek strony