Z rozmów o książkach w Domu Pomocy Społecznej

W miesiącach: kwietniu, maju i czerwcu w Domu Pomocy Społecznej nr 2 w Krośnie odbyły się kolejne spotkania z cyklu „Łatwe i trudne tematy”, których inspiracją, jak zawsze, była książka.

Kwietniowe spotkanie pt. „Magiczne i przyjazne ludziom” zostało przygotowane w oparciu o książkę E. Marszałka „Ballady o drzewach” i było poświęcone tym najwyższym organizmom żywym na ziemi. Mieszkańcy zapoznali się z budową drzewa, nauczyli się określać ich wiek, dowiedzieli się, jaką rolę pełnią w przyrodzie - są nie tylko piękne, ale też bardzo ważne. Na podstawie przygotowanych zdjęć rozpoznawali gatunki drzew. Szybko i bezbłędnie zidentyfikowali lipę, brzozę, buk, dąb, sosnę, wierzbę, mniej znane gatunki sprawiły jednak trudność. Na kolejnych zdjęciach podziwiali najstarsze, największe i najbardziej dziwne drzewa na świecie. Dowiedzieli się również, co to jest las medialny, co to jest ambona w lesie i do czego służy i że często od drzew biorą swoją nazwę miejscowości i nazwiska. Urozmaiceniem spotkania były też zagadki i przysłowia, których tematem są drzewa. Mieszkańcy zauważyli również, że drewno to też surowiec do produkcji papieru, a papier - to także książka w tradycyjnej formie.

„Ocalić od zapomnienia - stroje ludowe” to temat majowego spotkania. Stroje ludowe to nieodzowny element polskiej tradycji, to też wielkie dziedzictwo regionalne. Ich bogactwo i piękno mogli oglądać i podziwiać mieszkańcy w bogato ilustrowanych książkach E. Piskorz-Branekovej. Na spotkaniu zapoznali się z etnograficznym zróżnicowaniem kraju, poznali kulturowe funkcje i znaczenie strojów ludowych, a także specyfikę wybranych strojów - różnorodnością krojów, materiałów, zdobień... Omówiony został również nasz krośnieński strój ludowy, a także współczesna rola strojów ludowych i promowanie ich przez zespoły folklorystyczne, np. „Mazowsze", „Śląsk” oraz różne zespoły regionalne. Identyfikując stroje ludowe na kolorowych ilustracjach, rozpoznali bez trudu strój góralski i krakowski, natomiast rozpoznawanie innych było dobrą zabawą poznawczą różnorodności, bogactwa i piękna strojów ludowych.

Czerwcowe spotkanie przebiegało pod hasłem „A to Polska właśnie - wspomnienia z PRL-u”. Okazało się, że mieszkańcy wiele pamiętają z tamtej historycznej rzeczywistości, jakże często wręcz absurdalnej. Wspominali zatem: puste półki w sklepach, kolejki, kartki żywnościowe, bary mleczne, saturatory na ulicach. Z uśmiechem przypominali sobie dawne dobranocki emitowane przez pierwsze telewizory, ciągłe „przepraszamy za usterki”, małe radyjka tranzystorowe noszone w ręku, pierwsze adaptery „Bambino”, ciężkie magnetofony szpulowe, płyty winylowe, dawne filmy i seriale - „Szpital na peryferiach” czy „Niewolnica Izaura” i wiele innych przedmiotów i sytuacji z życia codziennego, których nie sposób wyliczyć. Tamte czasy pomagały nam wspominać również książki W. Kota „PRL jak cudnie się żyło” i „PRL czas nonsensu”, składające się z krótkich anegdot, cytatów, fotografii i opowieści. Ten temat wywołał wiele pytań i uśmiechu, i oczywiście spore zainteresowanie. Młodzi mieszkańcy mogli poznać ten okres jedynie z opowieści i książek. Przykładem może być też książka „333 popkultowe rzecz PRL” B. Koziczyńskiego, która szczególnie zaciekawiła jednego z uczestników spotkania, który przez cały czas ją wertował i czytał.

Ze spotkań z książką, tym razem w bibliotece, będą mogły skorzystać również osoby ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Krośnie. Z tą placówką została nawiązana współpraca. Pod koniec czerwca odwiedzili oni Filię nr 4, zapoznali się z księgozbiorem, specyfiką pracy, a także umówili się na następne spotkanie.

Kalendarz wydarzeń

Maj 2024
P W Ś C P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Początek strony