Zbrodnie i literatura... Międzynarodowy Festiwal Kryminału we Wrocławiu

W dniach 9-13 października 2013 roku we Wrocławiu odbywał się X Międzynarodowy Festiwal Kryminału. Dziesiątki spotkań, sesje naukowe, warsztaty, panele dyskusyjne, wykłady czy przedstawienia teatralne - to tylko niektóre wydarzenia, w których mogli uczestniczyć miłośnicy literatury kryminalnej.

Po raz trzeci w ramach Festiwalu odbyła się Kryminalna Konferencja Bibliotekarzy organizowana przez Miasto Wrocław, Instytut Książki i Wydawnictwo EMG. Jej uczestnikami byli laureaci konkursu, w ramach którego należało przygotować opis imprezy, którą bibliotekarz chciałby zorganizować w swojej placówce. Wśród autorów najlepszych prac znalazła się Monika Machowicz - pracownik KBP. Nagrodą był pięciodniowy pobyt we Wrocławiu i możliwość uczestniczenia we wszystkich wydarzeniach festiwalowych, w całości finansowany przez organizatora.

Konferencja dla bibliotekarzy odbywała się w Filii nr 29 Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu. Przez pierwsze dwa dni uczestnicy wysłuchali wykładów m.in. Wojciecha Orlińskiego - Miasto jako bohater literacki - analiza szczególnego przypadku Sztokholmu w thrillerach Stiega Larssona; Borysa Lankosza - scenarzysty i reżysera o kulisach powstawania filmów pn. Z powieści do filmu - utracone w tłumaczeniu; Zygmunta Miłoszewskiego - Trup dźwignią turystyki. Natomiast dwa dni poświęcone były szkoleniom z zakresu organizacji imprez.

W godzinach popołudniowych i wieczornych bibliotekarze mogli uczestniczyć w imprezach otwartych, dostępnych dla szerokiej publiczności. Niewątpliwie do najciekawszych należały spotkania z zagranicznymi pisarzami. W kinie Nowe Horyzonty kilkaset osób przyszło na spotkanie ze szwedzką pisarką kryminałów Lizą Marklund. Prowadzący spotkanie Antonina Turnau i Szymon Kloska przyciągnęli ze sobą walizkę książek, które wyszły spod ręki tej popularnej również w Polsce pisarki.

W tym samym dniu odbyło się spotkanie z amerykańskim pisarzem Walterem Mosleyem, którego kryminały zostały przetłumaczone na 21 języków. Spotkanie prowadził Irek Grin i Marcin Świetlicki.

Bardzo liczną publiczność zgromadziła dyskusja panelowa nt. zagadek toksykologii z udziałem specjalisty medycyny sądowej Marcina Zawadzkiego oraz wydarzenie pn. Literaci kontra zawodowcy. Po stronie literatury stanęli policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu: podinspektor Mała, nadinspektor Kloss i nadinspektor Kostek, a po drugiej stronie zasiadł profiler policyjny Jan Gołębiowski. „Literaci” z Komendy wspólnie z prowadzącym wieczór Irkiem Grinem, przygotowali dla Gołębiowskiego zagadkę czterech morderstw dokonanych w miejscach układających się w idealny kwadrat. I tylko ten kwadrat był jedynym punktem zaczepienia dla profilera, który w bardzo intrygujący sposób przybliżał kulisy swojej pracy.

Nie mniej interesujące okazały się spotkania we wrocławskiej Mediatece, m.in. panel dyskusyjny ph. Czy Akademia potrzebuje kryminału? z udziałem Bernadetty Darskiej, Wojciecha Browarnego i Mariusza Czubaja; a także panel dziennikarzy piszących kryminały: Piotra Głuchowskiego i Tomasza Sekielskiego prowadzony przez Wojciech Orlińskiego. Publiczność mogła usłyszeć nie tylko o powstawaniu powieści kryminalnych, ale również wiele trafnych uwag nt. kondycji współczesnych mediów. Wszyscy zgodnie twierdzili, że pisanie kryminałów to przede wszystkim przyjemność i odskocznia od codziennej pracy.

Trzeci dzień Festiwalu zakończyło starcie jurorów Nagrody Wielkiego Kalibru pod przewodnictwem Janiny Paradowskiej przyznawanej na zakończenie festiwalu z nominowanymi siedmioma pisarzami. Każdy z nich dostał szansę zareklamowania się w ciągu 3 minut, a także odpowiadał na zadawane przez oceniających pytania.

Zakończenie festiwalu to uroczysta Gala zorganizowana w Klubokawiarni „Mleczarnia”. Nagrodę Wielkiego Kalibru i 25 tys. zł odebrała z rąk wiceprezydenta Wrocławia Wojciecha Adamskiego Marta Guzowska za książkę „Ofiara Polikseny”.

- Autorka zrobiła wszystko, żeby przekonać nas, że zawód archeologa jest nudny jak flaki z olejem - żartowała dziennikarka Janina Paradowska, uzasadniając przyznanie nagrody.

Honorowa nagroda trafiła z rąk Marcina Świetlickiego do Waltera Mosleya.

Nagrodę Czytelników Wielkiego Kalibru przyznano Marcinowi Wrońskiemu za „Skrzydlatą trumnę”. Wręczył ją dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej we Wrocławiu Andrzej Grabiński, a nagrodę specjalną (ufundowaną przez Janinę Paradowską) za debiut otrzymał PM Nowak za książkę „Ani żadnej rzeczy”.

Tegoroczna, jubileuszowa edycja festiwalu była dedykowana zmarłej niedawno Joannie Chmielewskiej.

Szczegółowe relacje z wydarzeń festiwalowych dostępne są na stronie http://www.portalkryminalny.pl/

Kalendarz wydarzeń

Maj 2024
P W Ś C P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Początek strony