O Noblu i noblistach słów kilka

W październiku przypada 180. rocznica urodzin Alfreda Nobla, fundatora najbardziej prestiżowej nagrody na świecie. Z tej okazji, w Filii nr 4 odbyły się dwie lekcje biblioteczne.

Pierwsza miała miejsce 29 października i uczestniczyli w niej uczniowie klasy V Szkoły Podstawowej nr 10 w Krośnie. „Nobel, nagroda Nobla, nobliści” to lekcja multimedialna, podczas której piątoklasiści poznali biografię Alfreda Nobla i wiele ciekawostek z jego życia. Omówione zostały kulisy przyznawania nagród Nobla, a także przytoczone zostały anegdoty dotyczące niektórych jej laureatów. Bardzo interesujące okazały się informacje o ceremonii wręczania Nobli oraz późniejszym bankiecie noblowskim, w którym uczestniczy około dwóch tysięcy osób. Wszystkie wiadomości przekazywane na lekcji, poparte były slajdami ze zdjęciami. Na koniec przypomniane zostały sylwetki polskich noblistów. Uczniowie mogli wykazać się wiedzą o prezentowanych postaciach. Okazało się jednak, że nie wszyscy Polacy, którzy otrzymali Nobla, są im dostatecznie znani. Była więc okazja, by to uzupełnić. Lekcja „Nobel, nagroda Nobla, nobliści" wzbogacona była o wiele mało znanych faktów, które poszerzyły wiedzę uczniów.

Druga lekcja, nosząca tytuł „Odwieczne pytania”, odbyła się 30 października dla uczniów klasy III Gimnazjum nr 2 w Krośnie. Poświęcona była Wisławie Szymborskiej - noblistce z 1996 roku. Podczas lekcji uczniowie poznali biografię poetki oraz cechy charakterystyczne jej twórczości. Istotę jej poezji określa zadawanie pytań, na które często nie ma jednoznacznych odpowiedzi. Czytany podczas lekcji wiersz „Pytania zadawane sobie" był tego najlepszym przykładem. Gimnazjaliści próbowali znaleźć na nie odpowiedzi. Podobnie jest z innymi utworami Szymborskiej, które były prezentowane w czasie lekcji, np.: „Portret kobiecy”, „Schyłek XX wieku”, „Odzież”. W niektórych wierszach poetka zadaje pytania wprost, w innych są one zawoalowane. Podczas lekcji uczniowie wysłuchali nagrań wierszy noblistki - „Zdumienie”, „Podziękowanie”, „Nienawiść”, „Pomyłka”, czytanych przez znane aktorki: Annę Romantowską i Zofię Kucównę. Wiersze Szymborskiej bywają też inspiracją dla muzyków, czego przykładem jest utwór „Nic dwa razy się nie zdarza”, którego nagrania wysłuchali. Lekcja biblioteczna o Wisławie Szymborskiej była okazją, by młodzież gimnazjalna szerzej poznała i zgłębiła istotę jej poezji, bo - jak to ujęła sama poetka - jej wiersze są do „czytania i myślenia”.

Kalendarz wydarzeń

Maj 2024
P W Ś C P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Początek strony