Obrazy o tematyce łowieckiej - wystawa malarstwa Zdzisława Twardowskiego i Edwarda Woźnego

„Zwierzęta naszych pól i lasów” - tak zatytułowana jest wystawa malarstwa Zdzisława Twardowskiego i Edwarda Woźnego, prezentowana w Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej. Otwarcie wystawy, która zorganizowana została z okazji 90-lecia Polskiego Związku Łowieckiego, odbyło się w Czytelni Głównej Biblioteki w środę 30 października 2013 r.

Przybyłych gości powitali: Teresa Leśniak, Dyrektor Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej w Krośnie oraz Franciszek Maresz, Prezes Okręgowej Rady Łowieckiej w Krośnie. W spotkaniu uczestniczyli również: Janusz Kowalewski, Przewodniczący Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Krośnie oraz autorzy prac malarskich Zdzisław Twardowski i Edward Woźny. Obecna była też Anna Bazan, Przewodnicząca Komisji Rodziny i Edukacji Rady Miasta Krosna. Licznie przybyła także młodzież z krośnieńskiego gimnazjum, pod opieką Urszuli Janowskiej, krośnieńskiej artystki, która jest nauczycielem plastyki w Miejskim Zespole Szkół nr 4 w Krośnie.

Podczas wernisażu Franciszek Maresz przedstawił krótki rys historyczny Polskiego Związku Łowieckiego. Mówił też o kulturotwórczej roli łowiectwa.

Uczestniczy spotkania mogli wysłuchać sygnałów myśliwskich w wykonaniu Mariana Ostrówki i Mateusza Rysztunia, sygnalistów z Koła Łowieckiego „Jarząbek” z Ustrzyk Dolnych.

Krośnieńska Biblioteka Publiczna otrzymała od myśliwych miły upominek, bogato ilustrowany album „Łowiectwo - przyroda, myśliwy, tradycja”, opisujący polską kulturę łowiecką, tradycję i dziewięćdziesięcioletnią historię Polskiego Związku Łowieckiego.

Na wystawie w Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki obejrzeć można blisko 30 olejnych prac Zdzisława Twardowskiego i Edwarda Woźnego, sanockich artystów, którzy prezentują obrazy o tematyce łowieckiej - dzikie zwierzęta w ich naturalnym środowisku.

Zdzisław Twardowski urodził się w Mrozowie k. Wrocławia. W Sanoku służył jako żołnierz zawodowy w jednej z jednostek wojskowych. Z wojska zrezygnował po kilku latach, rozpoczął studia malarskie i zatrudnił się w Osiedlowym Domu Kultury jako plastyk. Współtworzył w 2006 roku Biuro Wystaw Artystycznych, tzw. „Galerię Sanocką”, a po roku uruchomił własną galerię „Twardowski”, w której, oprócz własnej działalności artystycznej, prowadzi warsztaty malarskie dla dorosłych i młodzieży. Od kilku lat pracuje także jako nauczyciel plastyki w Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Wisłoku Wielkim.

Swój talent rozwijał i kształtował na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, gdzie w 2002 roku uzyskał dyplom z malarstwa w pracowni prof. Mieczysława Hermana. Tworzy głównie w technice olejnej. Jego prace można oglądać w wielu galeriach krajowych; są również chętnie nabywane przez zagranicznych miłośników sztuki.

Edward Woźny malarstwem zajmuje się od niedawna, bo dopiero od ośmiu lat, zagospodarowując swój status emeryta. Pochodzi z Zasławia k. Sanoka. Niemal całe swoje zawodowe życie spędził w Garnizonie Komorowo. To tutaj rozpoczynał swoją przygodę z łowiectwem. Z racji tej właśnie łowieckiej pasji w jego malarstwie dominują portrety zwierząt łownych, wkomponowanych w pejzaż charakterystyczny dla danego gatunku. Drugim tematem, który go pasjonuje, jest cerkiewna architektura Podkarpacia.

Maluje dla własnej przyjemności, głównie w pracowni Zdzisława Twardowskiego, z którym przyjaźni się od lat i pod jego kierunkiem rozwija wiedzę o sztuce i umiejętności. Swoje prace najczęściej wystawia w Galerii „Synagoga” Bieszczadzkiego Domu Kultury w Lesku. Mieszka w Sanoku, w którym spędził swoje młodzieńcze lata.

Wystawa obrazów Zdzisława Twardowskiego i Edwarda Woźnego będzie czynna w Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki do 7 grudnia br.

Kalendarz wydarzeń

Maj 2024
P W Ś C P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Początek strony