Dr med. Dionizy Mazurkiewicz - wykład Andrzeja Kosieka

18 listopada 2013 roku w Czytelni Głównej Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej odbył się wykład mgra Andrzeja Kosieka zatytułowany „Dr med. Dionizy Mazurkiewicz, powstaniec styczniowy z 1863 r. i lekarz miejski w Krośnie (1869-1902) - w świetle archiwaliów”. W spotkaniu, które zorganizowane zostało przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krośnieńskiej w Krośnie, uczestniczyła Barbara Szergiel - wnuczka Dionizego Mazurkiewicza.

Andrzej Kosiek w trakcie wykładu poruszył m.in. sprawę pamięci o Dionizym Mazurkiewiczu, zasłużonym krośnieńskim lekarzu i społeczniku.

Jak zaznaczył na samym początku wystąpienia - pośmiertna pamięć o osobach zasłużonych z czasem zaciera się, a może nawet i zanika (...).

Jednak pamięć o Dionizym Mazurkiewiczu przetrwała. Głównie dzięki zapiskom jego syna - Augusta, który w zbiorze „Mój pamiętnik” umieścił wiele cennych szczegółów z życia ojca.

O Dionizym Mazurkiewiczu wspominali również Jan Stapiński w „Księdze pamiątkowej” b. Szkoły Realnej, b. Gimnazjum obecnie Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Krośnie (Krosno 1967) i Juliusz Ross w „Studiach Historycznych” (R. XII, 1969).

Wiele cennych informacji o Dionizym Mazurkiewiczu pochodzi od dr Marii Nagajowej, córki Augusta Mazurkiewicza, wnuczki Dionizego Mazurkiewicza, która w darze dla Muzeum Podkarpackiego przekazała bogatą i cenną spuściznę rodzinną.

Podczas wykładu Andrzej Kosiek przypomniał też fakty, których celem było utrwalenie pamięci o Dionizym Mazurkiewiczu, tj. sesję popularnonaukową „Krośnieńskie w XIX stuleciu”, zorganizowaną w Krośnie w 1972 roku, na której wygłosił referat o życiu i działalności Dionizego Mazurkiewicza oraz nadanie imienia Dionizego i Augusta Mazurkiewiczów jednej z ulic na osiedlu Zawodzie w Krośnie.

Przedstawił również sylwetkę Dionizego Mazurkiewicza, powstańca styczniowego i gorliwego lekarza miejskiego w Krośnie.

Dionizy Mazurkiewicz urodził się 10 maja 1845 r. w Ostałowicach (dawne woj. tarnopolskie). Uczęszczał do II Gimnazjum im. Franciszka Józefa I we Lwowie. W 1863 roku zgłosił się jako ochotnik do oddziału Marcina Lelewela-Borelowskiego, by wziąć udział w powstaniu styczniowym. Został ciężko ranny w bitwie pod Chruśliną (30 maja 1863 r.). W 1864 roku rozpoczął studia na Akademii Medyko-Chirurgicznej we Lwowie, później praktykował w lwowskim Szpitalu Powszechnym. Od 1869 roku pełnił funkcję lekarza miejskiego w Krośnie. Był zaangażowany w walkę z epidemią cholery. Za ofiarną pracę na rzecz chorych został doceniony przez władze gminy Krosno.

Podsumowując swój wykład, Andrzej Kosiek powiedział:

Wszystkie zacytowane przeze mnie dokumenty, które przetrwały przede wszystkim w rodzinnych zbiorach po Dionizym Mazurkiewiczu świadczą wprost o jego postawie, jego działalności lekarskiej, działalności społeczno-filantropijnej, mówią o ofiarnym zaangażowaniu w pracy, gorliwym pełnieniu obowiązków, sporych umiejętnościach uzdolnionego fachowca. Podkreślają cenione w lokalnym środowisku cechy jego osobowości, cechy, które - ponad 100 lat później - dla nas także pozostają nadal godnymi uwagi i czci wartościami zasługującymi na uznanie i życzliwą pamięć.

Dionizy Mazurkiewicz zmarł 21 czerwca 1902 r, pochowany został na Starym Cmentarzu w Krośnie.

W dn. 2 listopada br. członkowie Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej zapalili znicze na grobach powstańców spoczywających na krośnieńskich cmentarzach, w tym na grobie Dionizego Mazurkiewicza.

Kalendarz wydarzeń

Maj 2024
P W Ś C P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Początek strony