Znane i nieznane opowieści - spotkania z książką w Domu Pomocy Społecznej

W ostatnim kwartale tego roku - w miesiącach październiku, listopadzie i grudniu - spotkania w cyklu „Łatwe i trudne tematy” upłynęły pod znakiem różnorodnych tematycznie opowieści.

Spotkanie październikowe zostało przygotowane na podstawie „Książki nad książkami” A. Kamieńskiej, a zatytułowane było „Opowieści biblijne”. Było ono okazją do przypomnienia mieszkańcom w większości znanych starotestamentowych opowieści. Opis stworzenia świata i człowieka skłonił do rozważenia tej opowieści w aspekcie sensu pracy i odpoczynku. Historia Hioba posłużyła do zastanowienia się nad niezawinionym cierpieniem, które jest tajemnicą, a w jego dziejach możemy odnaleźć historię każdego człowieka. Opowieść o budowie wieży Babel zwróciła uwagę mieszkańców na pychę ludzką, która jest największą siłą niszczącą człowieka. Mądrość myśli Koheleta pozwoliła na chwilę refleksji nad sensem życia - wszystko ma swój czas, nic nie trwa wiecznie. Spotkanie wzbogaciły muzyczne nagrania z „Pieśni nad pieśniami” i „Psalmów”.

Herby, tajemnicze znaki dawnych czasów - skąd się wzięły, co oznaczają, do czego służyły? Z reguły niewiele na ten temat wiemy. Listopadowe spotkanie „Z herbem w rodzie” poświęcone było opowieściom na ten temat, a inspiracją była książka L. Chmielewskiego „Tajemnice herbów polskich”. Mieszkańcy poznali anatomię herbu, umieszczane w nim elementy, znaki; dowiedzieli się. kto posiadał prawo do herbu, jak je nadawano, co to jest herbarz, a także poznali różne ciekawostki heraldyczne. Na fotografiach podziwiali najbardziej znane rodowe herby, m.in. Zerwikaptur, Leliwa, Wieniawa, Rawicz, Nałęcz, Topór oraz słuchali opowieści wiążących się z ich powstaniem. Poznali również interesujące fakty dotyczące polskiego godła narodowego, herbu papieskiego, herbu Warszawy, a także - przez pryzmat tych opowieści - różne wydarzenia z dziejów Polski.

„Tak kocham ten zawód” - to kolejna opowieść, w oparciu o książkę K. Prewęckiej pt. „Stanisława Celińska. Niejedno przeszłam” i zarazem temat grudniowego spotkania. Mieszkańcy poznali sporo faktów z życia tej bardzo skromnej aktorki, której pasją jest scena. Dowiedzieli się o trudnej codzienności, problemach, sukcesach, autorytetach, szukaniu spokoju, o tym co lubi, kocha, co ją fascynuje, o tym jaką miłością darzy zwierzęta i przyrodę. Z zaciekawieniem oglądali fotografie z jej ról filmowych i teatralnych. Rozpoznali w niej nauczycielkę z serialu „Alternatywy 4” i Agnieszkę Niechcic z ekranizacji „Nocy i dni”. Słuchając opowieści, również przez pryzmat jej przyjaciół i znajomych, których relacje zawiera książka m.in. A Wajdy, D. Olbrychskiego, M. Stuhra, mieszkańcy zgodzili się z tym, że jej świadectwo, jej gorzka prawda o sobie daje nadzieję innym, że wszystko można pokonać i zawalczyć o nowe prawdziwe życie. Najlepszym tego przykładem jest ona sama.

Kolejne spotkania w cyklu „Łatwe i trudne tematy” już w nowym roku.

Kalendarz wydarzeń

Maj 2024
P W Ś C P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Początek strony