„Budowanie prestiżu i znaczenia biblioteki XXI wieku”. Konferencja w Nyíregyháza

W dniach 1-4 października 2012 r. uczestniczyłam w konferencji polsko-węgierskiej zorganizowanej przez Polski Związek Bibliotek i Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Nyíregyháza. Temat przewodni konferencji brzmiał: „Budowanie prestiżu i znaczenia biblioteki XXI wieku”.

Wypowiedzi prelegentów ze strony węgierskiej i polskiej pogrupowano w 3 panelach: 1. Zarządzanie wiedzą, 2. Zarządzanie jakością oraz 3. Rozwój czytelnictwa i jego współczesne znaczenie.

W panelu Zarządzanie jakością przedstawiłam prezentacje multimedialną „Centrum multimedialne KBP w przestrzeni lokalnej” - projektu nagrodzonego w bieżącym roku I miejscem przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej.

Wiele uwagi poświęciłam ogólnym warunkom społeczno-kulturalnym miasta i regionu wykazując na tle ich rozwoju zapotrzebowanie na informacje naukową, dostęp do nowości wydawniczych, literatury i prasy w różnych językach oraz niekonwencjonalne formy i metody pracy z czytelnikiem. Wypowiedź z prezentacją była też okazją do ukazania całokształtu działalności KBP ze szczególnym zwróceniem uwagi na znakomite wskaźniki, jakie Biblioteka osiąga w ostatnich latach. Zwróciłam też uwagę na wieloletnią współpracę KBP z bibliotekami publicznymi w Euroregionie Karpackim, która miała początek w 1996 roku.

Pozostałe referaty ze strony polskiej prezentowali dyrektorzy następujących bibliotek: prof. zw. dr hab. Jan Malicki - Biblioteka Śląska (Katowice), Renata Wojtczak - Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Próchnika (Piotrków Trybunalski), Magdalena Forusińska - Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Józefa Ignacego Kraszewskiego (Bełchatów), Paweł Duraj - Miejska Biblioteka Publiczna (Dąbrowa Górnicza).

Dyrektorzy węgierskich bibliotek publicznych z Debreczyna, Miszkolca, Egeru oraz gospodarze przedstawili osiągnięcia swoich bibliotek.

Referaty były podstawą do ożywionej dyskusji nad wspólnymi zagadnieniami funkcjonowania bibliotek publicznych w stale zmieniającym się otoczeniu i próbie dostosowania ich do ciągle zmieniających się potrzeb użytkowników.

Niewątpliwym atutem było też zwiedzanie nowych budynków bibliotecznych w Nyíregyháza i Debreczynie.

Spotkanie było też okazją do podpisania porozumienia o współpracy pomiędzy stowarzyszeniami bibliotekarskimi Polski i Węgier.

W części wieczornej nie obyło się bez degustacji wina w winnicach Tokaju.

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Początek strony