„Warto podjąć przygodę życia i napisać książkę...” - spotkanie z Tomaszem Nowotarskim

„Od czytelnika do redaktora i wydawcy...” - pod takim hasłem 22 lutego 2012 r. w Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej odbyło się spotkanie z Tomaszem Nowotarskim, krośnianinem, miłośnikiem regionu, podróżnikiem, uczestnikiem rejsów żaglowcem S/Y „Fryderyk Chopin”, autorem książek o tematyce podróżniczej.

Podczas spotkania Tomasz Nowotarski przedstawił książki, które rozwinęły jego wyobraźnię i wpłynęły na dorosłe życie (m.in. „Kłusownicy w Serengeti” A. Lousada, „Pan Balcer w Brazylii” M. Konopnickiej). Mówił również o swojej działalności redaktorskiej i wydawniczej.

Tomasz Nowotarski odbył dwa rejsy oceaniczne na polskim brygu S/Y „Fryderyk Chopin” pod dowództwem kpt. Krzysztofa Baranowskiego i kpt. Ziemowita Barańskiego. Trasa żaglowca wiodła przez Morze Bałtyckie, Północne, Kanał La Manche, Morze Irlandzkie, Karaibskie, Sargassowe i Ocean Atlantycki oraz Wyspy Kanaryjskie, Karaibskie, Bermudzkie i Azorskie.

Po powrocie z dalekomorskich podróży postanowił napisać książkę. Tak powstał „Upragniony port: dla tych co stracili nadzieję” - zbiór 23 opowiadań, w których autor opisuje fascynujący rejs.

O książce „Upragniony port” ksiądz Zbigniew Jan Czuchra pisze:

Refleksje i bardzo osobiste zamyślenia Tomka Nowotarskiego zrodziły się w domowym klimacie, kiedy w projekcji serca i umysłu odżywały rejsowe dni szalone i piękne. Spisał je w mocowaniu się między sercem, umysłem i wiarą, aby pomóc innym stanąć bezpiecznie przy latarni morskiej rzucającej smugę światła na drogę do Wieczności.

Tomasz Nowotarski jest redaktorem zbioru wierszy „Piękno tajemnic ducha” księdza Tadeusza Waldemara Krausa, urodzonego w 1919 r. w Markowej k. Łańcuta, kapelana w obozach dla uchodźców wojennych w Niemczech, duszpasterza w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.

Piękno Tajemnic Ducha emanuje nieodgadnionym tchnieniem obecności Bożej. Autor niczym wieszcz prowadzi na jego kartach Czytelnika przez krainę dzieciństwa, serce matki, mądrość ojca, kulturę swego narodu, wiarę ojców, aż po tułaczkę za morze i niezgłębioną tęsknotę za Ojczyzną i bliskimi. Ukazuje piękno natury, z której człowiek wyrasta, i pośród której żyje - pisze - o poezji ks. Krausa - T. Nowotarski.

Tomasz Nowotarski jest również autorem książek o tajemniczym Yeti. W opracowaniach wydanych w 2010 r. („Człowiek Śniegu”, „Yeti: tajemnica Himalajów”) prezentuje sylwetkę Yeti oraz opisuje przypadki spotkań z Yeti, które uznano za kultowe w kwestii podtrzymywania twierdzenia o jego istnieniu. W publikacji wydanej w 2011 r. („Yeti”) przedstawia legendarnego mieszkańca Himalajów na płaszczyźnie kulturowej, zoologicznej i socjologicznej. Ukazuje obraz Yeti widziany oczami człowieka Zachodu, jak i w bezpośredniej relacji tych, którzy od zawsze dzielą z nim surowy rejon gór. Opisuje historie poszukiwań Yeti na polu rekonesansowych i eksploracyjnych wypraw badawczych. Prezentuje różne teorie próbujące ocenić to intrygujące zjawisko.

youtube-logoZobacz relację wideo (26:05)

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Początek strony