Poznawanie historii przez indywidualne losy

O składanej wannie, pracy rzecznika rządu i literackich planach na przyszłość mówiła na spotkaniu w dniu 27 kwietnia 2011 r. w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej Małgorzata Niezabitowska - dziennikarka, pisarka, rzecznik prasowy rządu Tadeusza Mazowieckiego (1989-1991).

Spotkanie, które odbyło się w ramach realizowanego przez Bibliotekę w tym roku projektu „W obiektywie słów” przy wsparciu finansowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pod patronatem medialnym „Naszego Głosu” i portalu KrosnoCity.pl, prowadziła dr Zofia Bartecka.

Głównym tematem spotkania była najnowsza książka M. Niezabitowskiej „Składana wanna”, wydana przez „Znak” w 2010 roku, w której Autorka opisuje swoich przodków. Liczące blisko 400 stron wydawnictwo to epicka saga pełna dramatycznych wydarzeń, wielkich namiętności i pełnych humorystycznych opisów sytuacji, pokazanych na tle historii Polski.

Autorka udowadnia, że przedstawiając losy indywidualnych osób można pokazywać historię w sposób atrakcyjny i intrygujący.

Tytułowy przedmiot to gumowa wanna, rozkładana na drewnianej konstrukcji, którą pradziadek M. Niezabitowskiej, Edmund Mysyrowicz, woził ze sobą podróżując po Europie. - Na każdym postoju kamerdyner wnosił specjalną konstrukcję do wynajętego pokoju, gdzie ją rozkładał i napełniał wodą, bo pradziadek uznawał wyłącznie własną wannę. Na dodatek kąpał się niekoniecznie sam - był nie tylko czyścioszkiem, lecz także erotomanem. Po 15 latach hulaszczego życia przepuścił majątek, na który pracowało kilka pokoleń - opowiadała Autorka.

Książka jest, jak mówiła na spotkaniu M. Niezabitowska, spełnieniem jej dziecięcych marzeń. Bardzo wcześnie straciła matkę, a jej wychowaniem zajmowały się babcie, które w swoich opowieściach przekazywały niezwykle barwne rodzinne dzieje. Już wtedy postanowiła je spisać, choć udało się to dopiero kilkadziesiąt lat później i wymagało wiele czasu i wysiłku. Samo zbieranie materiałów zajęło dwa lata, spędzone na rozmowach z rodziną, w bibliotekach i archiwach, studiowaniu ksiąg parafialnych.

M. Niezabitowska przybliżyła również historię swego prapradziadka Franciszka Ryxa, który w rodzinie uznawany był za nieślubnego syna króla Stanisława Augusta. - Bez względu na to, czy Ryx był królewskim bękartem, czy nie, był to świetny pretekst, żeby opisać dwór, intrygi, monarchę i jego liczne burzliwe miłosne związki - mówiła.

Książka „Składana wanna” kończy się na I wojnie światowej, ale powstaje już, jak zapowiadała na spotkaniu w Krośnie M. Niezabitowska, jej druga część.

Obecni na spotkaniu czytelnicy pytali nie tylko o książkę, ale również o doświadczenia z pracy rzecznika prasowego rządu T. Mazowieckiego i wizje Polski z tamtego okresu. - Jedyne, czym kierowaliśmy się w swojej pracy, podejmując decyzje było pytanie: Czy to jest dobre dla Polski? - mówiła. Uważa, że w dzisiejszej polityce jest zbyt dużo marketingu, teatru, nie można rządzić krajem patrząc na słupki.

youtube-logoZobacz relację wideo (8:58)

Małgorzata Niezabitowska ukończyła studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 70. pisała scenariusze filmowe i teksty piosenek, w 1981 roku była reporterką „Tygodnika Solidarność”. Po 13 grudnia dokumentowała słowem i obrazem stan wojenny. Publikowała liczne materiały na Zachodzie. Jej książka z fotografiami Tomasza Tomaszewskiego „Współcześni Żydzi Polscy - OSTATNI” ukazała się najpierw w USA i w Europie Zachodniej, a w 1993 roku w Polsce, gdzie otrzymała nagrodę dla najlepszej premiery literackiej. W 2001 roku współtworzyła z Waldemarem Kuczyńskim inicjatywę obywatelską, której wynikiem była „Księga Dziesięciolecia Polski Niepodległej”. W wydanej w 2007 roku książce „Prawdy jak chleba” opisała swój proces autolustracji. Odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Początek strony