Miłosz - świadek XX wieku

Rok 2011 został ogłoszony przez Sejm RP Rokiem Czesława Miłosza z okazji przypadającej 30 czerwca br. 100. rocznicy urodzin poety. Krośnieńska Biblioteka Publiczna, włączając się w uroczyste obchody, zorganizowała m.in. wystawę zatytułowaną Miłosz - świadek XX wieku.

Czesław Miłosz debiutował jako dziewiętnastolatek, w studenckim piśmie Alma Mater Vilneesis, publikując wiersze Kompozycja i Podróż. Jego pierwszy tom poezji Poemat o czasie zastygłym, uważany za manifest drugiej awangardy, wydany został w 1933 roku.

Po zakończeniu studiów pracował w Polskim Radiu w Wilnie i Warszawie. Zajmował się tłumaczeniem wierszy innych poetów m. in. Miltona, Blake’a, Whitmanna, Eliota, Nerudy, Wordswortha.

Po wojnie rozpoczął karierę dyplomatyczną, uważaną przez niektórych jako „hańbiącą kolaborację”. Pracował na placówkach w Nowym Jorku, Waszyngtonie i Paryżu. Od 1951 r., po odmowie powrotu do kraju, stał się emigrantem. Będąc w Paryżu przeciąłem moje związki z polską demokracją. Zrobiłem to w chwili, kiedy naśladowanie wzorców sowieckich stało się w Polsce obowiązujące dla pisarzy.

Życie poza krajem stało się warunkiem i sposobem zgłębiania ojczyzny. Jego twórczość przez długi czas była w kraju nieobecna albo publikowana tylko okazjonalnie (np. w antologiach) lub w drugim obiegu.

Wystawa, którą można obejrzeć w Wypożyczalni Głównej Biblioteki w okresie wakacyjnym, ma na celu zainteresować nie tylko twórczością poety, ale też jego ciekawym życiem, jego skomplikowaną osobowością. Próbę poznania jednego z największych fenomenów w historii literatury polskiej, jak nazwał Miłosza Adam Michnik, poczynił w swojej książce Miłosz : biografia Andrzej Franaszek.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia biblioteki i sięgnięcia po ciekawą, choć może nie łatwą literaturę poety.

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Początek strony