Zamachy XX wieku

Zamachy XX wieku to tytuł wrześniowej wystawki, zorganizowanej w Wypożyczalni Głównej KBP przy ul. Wojska Polskiego 41.

W tym roku mija 10. rocznica ataku terrorystycznego na WTC w Nowym Jorku oraz 30. rocznica zamachu na Jana Pawła II. Te dwa wydarzenia stały się kanwą do opracowania ekspozycji.

Temat został potraktowany wybiórczo, z uwzględnieniem ważnych epizodów - mających wpływ na dzieje świata i Polski - w układzie chronologicznym.

I tak, śmierć arcyksięcia Franciszka Ferdynanda w Sarajewie i spóźniona zgoda na postawione Serbii ultimatum, stały się przyczyną wybuchu I wojny światowej.

Prezentowana na wystawce książka Franciszka Bernasia „Ofiary fanatyzmu” opisuje trzy zamachy skrytobójcze na: Abrahama Lincolna, Gabriela Narutowicza i Paula Doumera. Wszystkie te trzy wydarzenia - jak pisze autor we wstępie - łączy zajadły, ślepy fanatyzm, połączony z elementami prowokacji politycznej, traktowanej przez inspiratorów i bezpośrednich wykonawców zbrodni jako odwet za porażkę poniesioną przez siły wrogie rozwojowi nowej kultury politycznej świata.

Ciekawymi pozycjami są publikacje opisujące próby zamachu na Hitlera. „Spisek przeciw Hitlerowi” to dramatyczna, bogato udokumentowana opowieść, odsłaniająca nie znane dotychczas kulisy opozycji i spisków wojskowych przeciw führerowi oraz licznych prób zgładzenia go, poczynając od 1938 roku aż do uwieńczonego krwawymi represjami nieudanego zamach w Wilczym Szańcu na Mazurach, dokonanym przez von Stauffenberga.

Okoliczności wielu zamachów do dziś okryte są tajemnicą i nie zostały wyjaśnione. Zainteresowanych serdecznie zapraszamy do biblioteki i naszych zbiorów po ciekawą lekturę nie tylko na ten temat.

Wystawka będzie czynna do końca września.

Kalendarz wydarzeń

Maj 2024
P W Ś C P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Początek strony