„Jestem obserwatorem”. Piotr Sommer w Krośnieńskiej Bibliotece

Wierszy z tomu „Rano na ziemi” oraz zbioru „Dni i noce” Piotra Sommera w interpretacji Autora mogli posłuchać uczestnicy spotkania 20 września 2011 r. w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej. Redaktor naczelny „Literatury na świecie”, tłumacz, krytyk, ale przede wszystkim poeta zaprezentował wybór swoich utworów z różnych okresów twórczości pokazując, jak ważne są w przekazie poetyckim melodia i intonacja. Spotkanie prowadził poeta, absolwent polonistyki UJ, autor czterech zbiorów wierszy - Robert Król.

Mówiąc o początkach drogi twórczej P. Sommer podkreślił, że fascynacja poezją w jego przypadku pojawiła się już w szkole średniej. Inspirowany podręcznikowymi tekstami Różewicza, Herberta, Białoszewskiego pozostał wierny liryce do dzisiaj.

Pytany, czy czuje się bardziej poetą, tłumaczem czy krytykiem odpowiada: Ja się chyba najbardziej czuję obserwatorem - niekoniecznie krytycznym - w każdym gatunku literackim, przy którym dłubię. A więc i w pisaniu wierszy, i krytyki, może zwłaszcza krytyki, i w przekładach. Kiedy piszę wiersz, bardziej niż inne rzeczy interesuje mnie obserwowanie języka w trakcie jego stawania się i wydobywania z siebie melodii.

P. Sommer debiutował w 1977 r. zbiorem wierszy „W krześle”. Do tej pory wydał kilkanaście tomików poetyckich, tomy szkiców literackich: „Smak detalu” (1995) i „Po stykach” (2005), a także m.in. antologię przekładów z poetów amerykańskich „O krok od nich” (2006) i zbiór wierszy dla dzieci „Przed snem” (2008). Ukazał się również tom wywiadów przeprowadzonych z nim w ciągu ostatnich kilkunastu lat, zatytułowany „Ucieczka w bok. Pytania i odpowiedzi” (2010).

Jest autorem i współautorem ponad dwudziestu książek przekładowych, krytycznoliterackich oraz antologii współczesnej poezji amerykańskiej i angielskiej. Jego wiersze tłumaczone były na wiele języków. Laureat znaczących nagród, m.in.: im. Barbary Sadowskiej, Nagrody Kościelskich (1988), słoweńskiej Cristal Vilenica (2007) i Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius (2010) za całokształt twórczości. Nominowany do Literackiej Nagrody Nike 2006 i 2010.

Sommer odniósł się również do współczesnej poezji. Wiedemann, Zadura, Sosnowski, Jarniewicz - to nazwiska twórców, których szczególnie ceni. Ze starszego pokolenia poetów dwudziestowiecznych najważniejszy dla niego jest Bolesław Leśmian, ale również Miron Białoszewski. Sommer wspomniał również niedocenionego jego zdaniem Jerzego Ficowskiego i Bożenę Keff.

Spotkanie z Piotrem Sommerem odbyło się w ramach projektu W obiektywie słów dofinansowanym ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronat medialny nad projektem objęli: portal internetowy KrosnoCity.pl oraz tygodnik „Nasz Głos”.

Kalendarz wydarzeń

Maj 2024
P W Ś C P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Początek strony