„Poezja ponad granicami”. Jesienne spotkanie literackie w Krośnieńskiej Bibliotece

Kiedy lato chyli się ku Jesieni na Południe Polski przybywają z różnych stron kraju i świata Poeci z nadzieją i przekonaniem, że są oczekiwani, potrzebni i niepowtarzalni w poszerzaniu ponadczasowej przestrzeni - pisze Andrzej Grabowski - we wstępie do almanachu XXI Międzynarodowej Jesieni Literackiej.

Poeci z różnych stron kraju i świata gościli też w Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej. Spotkanie odbyło się 23 września 2011 r. Do Krosna przyjechali: Dagnija Dreika, Jurij Zavgorodnij, Krystyna Konecka, Andrzej Żmuda i Kazimierz Burnat.

W spotkaniu - w ramach XXI Międzynarodowej Jesieni Literackiej - uczestniczyli uczniowie z Gimnazjum nr 3 w Krośnie. Poeci opowiadali im o swoim życiu i twórczości.

Dagnija Dreika - poetka, pisarka, eseistka, publicystka i tłumaczka z Rygi na Łotwie (ma polskie pochodzenie, pisze także po polsku). Autorka tomów poetyckich: „Brązowe gwiazdy”, „Lunatyzm” oraz książek prozatorskich: „Sagi i opowiadania”, „Delta”, „Dolina w kwiatach”, „Ziemia duszy”, „Po tej stronie wiatru, po tamtej stronie deszczu”, „Śnieg i miesiąc”. Przekłada wiersze z języków słowiańskich: rosyjskiego, polskiego, serbskiego, chorwackiego, słowackiego, ukraińskiego.

Dagnija Dreika czytała wiersze w języku łotewskim i polskim, mówiła też o współczesnym polskim życiu literackim na Łotwie.

Jurij Zavgorodnij - prozaik, poeta, tłumacz z Kijowa na Ukrainie (jego żona Białorusinka ma polskie korzenie). Autor kilkunastu książek poetyckich, m.in. „Przecieka między palcami piasek”, „Na czasy rozstania”, „Na przełomie czasu”, „Prawda i wiara” oraz kilku powieści, m.in. „Za co?”, „Idą naprzeciw siebie”, „Za długi dzień Cz.” (poświęcona katastrofie w Czarnobylu). Tłumacz literatury z języka łotewskiego, polskiego, słowackiego i białoruskiego. Laureat wielu prestiżowych nagród literackich.

Jurij Zavgorodnijprzedstawił fragmenty z tomu „Pogwar dzikiego stepu”, wydanego we Wrocławiu i przetłumaczonego na język polski przez Kazimierza Burnata.

Krystyna Konecka - poetka, dziennikarka, reporterka i podróżniczka z Białegostoku. Jest autorką wielu książek i arkuszy poetyckich: „Sonety codzienne”, „Pory mroku”, „Powrót z Erolandu”, „Ślady na jeziorach”, „Sonety litewskie”, „Znad Willi”, „Miejsca”, „Cisza”, „A.M.”, „Ogrody Szekspira”, „Biały kruk”, „Isabelle, mon amour”. Wydała też reportaże: „Koreański koń Czholiima”, „Kraj porannej ciszy”. W dorobku ma liczne publikacje w prasie ogólnopolskiej oraz kilkanaście wystaw fotograficznych. Jej najnowszą książką jest album poetycki pt. „Listy dobiegniewskie”.

Krystyna Konecka zaprezentowała sonety ze zbiorów „Ogrody Szekspira” i „Isabelle, mon amour”. Poetyka sonetu, gatunku wymagającego żelaznej dyscypliny, zawsze mnie fascynowała - mówiła w czasie spotkania autorka.

Andrzej Żmuda - poeta, literaturoznawca, krytyk literacki, dziennikarz, wydawca. W latach 1981-1995 redaktor naczelny warszawskiego miesięcznika społeczno-literackiego „Okolice”. Od 1995 r. szef rzeszowsko-warszawskiego wydawnictwa „Ad Oculos”. Jest autorem tomików: „Poezje wybrane”, „Umawiam ludzi z twoim płaczem”, „Baldachówka”, „Poezje”.

Andrzej Żmuda opowiadał o pracy zawodowej oraz związkach z Rzeszowem i Warszawą. Czytał też wiersze z tomu „Poezje”, wydanego z okazji 60-tych urodzin.

Kazimierz Burnat - poeta, publicysta, edytor, tłumacz wierszy z języka czeskiego i ukraińskiego, dziennikarz, animator kultury z Wrocławia. Twórca harcerstwa dla młodzieży trudnej w ramach „Nieprzetartego szlaku”. Spadochroniarz, były żołnierz „czerwonych beretów”. Autor wielu tomików poetyckich, m.in. „W kolejce po”, „Cichnące”, „Przenikanie”„Wiew przeznaczenia”, „Żar zmierzchu”.

W czasie spotkania Kazimierz Burnat zaprezentował kilka ciekawych wierszy. Zachęcał też młodzież do pisania, do poszukiwania wyobraźni i wrażliwości.

Kalendarz wydarzeń

Maj 2024
P W Ś C P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Początek strony