W roli głównej - bibliotekarz. Konferencja we Lwowie

W dniach 23-24 listopada 2011 r. w Lwowskiej Obwodowej Bibliotece dla Dzieci odbyła się międzynarodowa konferencja pod hasłem „W roli głównej - bibliotekarz”, w ramach ukraińsko-polskiego projektu „Ukraina-Polska: książkowy most”.

W konferencji uczestniczyli pracownicy Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej - Dyrektor KBP Teresa Leśniak oraz Monika Machowicz i Małgorzata Węgrzyn.

Uczestników i gości konferencji powitali: Larysa Luhova - Dyrektor Lwowskiej Biblioteki oraz Sergij Burko - Naczelnik Zarządu Kultury Lwowskiej Obwodowej Administracji.

Konferencja podzielona została na cztery sesje: I - Etyka zawodu bibliotekarza, w ramach której Larysa Luhova oraz Teresa Leśniak omówiły najważniejsze aspekty etyki pracy w bibliotece oraz przedstawiły rozwój kodeksów etyki bibliotekarzy na Ukrainie i w Polsce.

Druga sesja poświęcona była Nowej roli bibliotekarza we współczesnej bibliotece. O innowacyjnych i nowatorskich działaniach podejmowanych na rzecz popularyzacji czytelnictwa mówili przedstawiciele bibliotek polskich i ukraińskich.

Referat wraz z prezentacją nt. Bibliotekarz XXI wieku wobec nowych wyznań przedstawiła Monika Machowicz, odwołując się głównie do przykładów działań podejmowanych przez krośnieńskich bibliotekarzy m.in. w zakresie pozyskiwania grantów, wprowadzania nowych technologii informatycznych oraz podnoszenia kwalifikacji. O innowacjach w edukacyjnej i wychowawczej roli bibliotekarza na przykładzie działań Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej mówiła Małgorzata Węgrzyn podając liczne przykłady aktywnych i nowatorskich form w pracy z dziećmi. Z kolei nowo otwarte w Oświęcimiu Centrum Literatury Dziecięcej zaprezentowały Stanisława Niedziela i Urszula Kuś.

Projekt pod nazwą „Gracze Świata Komputerowego”, którego głównym celem była edukacja młodych użytkowników w zakresie etycznego korzystania z komputerów i Internetu przedstawiła Krystyna Dasjuk z Sokalskiej Rejonowej Biblioteki dla Dzieci.

Na zakończenie pierwszego dnia konferencji spektakl pt. „Mój Lwów” zaprezentowali młodzi aktorzy z działającego od 2005 roku przy lwowskiej bibliotece literackiego teatru „Maska” pod opieką Julii Sokolowej.

Trzecia sesja odbywała się pod hasłem: Bibliotekarz - czytelnik: dialog a współdziałanie i miała charakter praktycznych warsztatów. Olena Voskobojnikowa i Paweł Gorbenko - trenerzy Programu „Bibliomost” zaprezentowali metody na rozwiązywanie konfliktów w bibliotece i kształtowania pozytywnego wizerunku biblioteki.

Konferencję zakończyła sesja poświęcona edukacji bibliotekarzy. O systemie kształcenia zawodowego oraz roli stowarzyszeń w podnoszeniu kwalifikacji pracowników bibliotek mówiły: Dyr. KBP Teresa Leśniak oraz Jarosława Khimicz z Kijowa reprezentująca Ukraińskie Stowarzyszenie Bibliotekarzy UBA.

Wspólna konferencja bibliotekarzy polskich i ukraińskich była okazją do wymiany doświadczeń, a dla polskich bibliotekarzy poznania różnych aspektów działalności bibliotek lwowskich. Oprócz Obwodowej Biblioteki dla Dzieci bibliotekarze zwiedzili Centralną Bibliotekę dla Dzieci oraz Filię nr 13 tej biblioteki sponsorowaną przez sieć telefonii komórkowej, a także Centralną Bibliotekę Publiczną dla dorosłych.

W czasie wolnym od wykładów można było zobaczyć najważniejsze zabytki Lwowa, poznając przy tym wielokulturową historię miasta.

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Początek strony