Kronikarz życia Paryża

Kronikarz życia Paryża to tytuł grudniowej wystawy, zorganizowanej w Wypożyczalni KBP, z okazji 110. rocznicy śmierci francuskiego malarza i grafika Henri de Toulouse-Lautreca.

Urodził się jako potomek arystokratycznego rodu. W dzieciństwie uległ wypadkowi, który spowodował jego kalectwo. Z tego powodu nie mógł prowadzić życia typowego dla młodego arystokraty, ale właśnie dzięki temu odkrył inne środowisko, świat, który go bawił i cieszył i którego został najwierniejszym kronikarzem.

Obrazy, rysunki i litografie Toulouse-Lautreca ukazują życie ówczesnego Paryża. Najsłynniejszym „bohaterem” jego prac był Montmartre, dzielnica na obrzeżach Paryża, która stawała się popularnym centrum niezbyt wyszukanych rozrywek, a tutaj najatrakcyjniejszym lokalem był Moulin Rouge.

W swych pierwszych wielkich dziełach artysta rejestruje życie cyrku, kawiarń, kabaretów, teatrzyków muzycznych, a gwiazdy tych przybytków uwiecznia na licznych portretach. Pociągają go także najciemniejsze strony nocnego życia Paryża - domy publiczne. Mieszka tam miesiącami portretując ich pensjonariuszki w pozbawiony wszelkich złudzeń, rzeczowy, ale jak najdalszy od pornografii sposób.

Początkowo nawiązywał w swej twórczości do dzieł impresjonistów, ale potem uprościł formy, a wyrazistą plamę barwną ograniczał ciemnym konturem, zwłaszcza w plakatach, z których uczynił samodzielne dzieła sztuki. Pozostawił po sobie ogromną spuściznę: obrazy olejne, akwarele, pastele i rysunki, których duży zbiór znajduje się w muzeum artysty w Albi.

Na wystawie, do obejrzenia której serdecznie zapraszamy, można podziwiać piękne reprodukcje prac artysty.

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Początek strony