Rymanowscy artyści w Krośnieńskiej Bibliotece

14 grudnia (w środę) 2011 r. w Saloniku Artystycznym Biblioteki otwarto wystawę prac artystów z Rymanowa-Zdroju: Roberta Myszkala i Krzysztofa Śliwki.

W wernisażu licznie uczestniczyli miłośnicy sztuki oraz nauczyciele z Liceum Plastycznego w Krośnie. Obecni byli m.in. Zbigniew Gleń - dyrektor Liceum Plastycznego w Krośnie; Roman Górka - rzeźbiarz, wieloletni pedagog PLSP w Miejscu Piastowym, obecnie na emeryturze; Bogdan Biernat - rzeźbiarz, w Liceum Plastycznym w Krośnie prowadzi zajęcia z rzeźby i snycerstwa; Piotr Wójtowicz - artysta plastyk, w Liceum Plastycznym w Krośnie pracuje jako nauczyciel rysunku i malarstwa.

W wernisażu uczestniczyły też: Urszula Chmiel - ukończyła wychowanie plastyczne w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie, w Pomaturalnym Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy w Krośnie prowadzi zajęcia z historii i estetyki obrazu fotograficznego, zagadnień kompozycji fotograficznej i wiedzy o plastyce; Anna Dominika Myszkal (córka Roberta Myszkala) - absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Krośnie i Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, obecnie uczy w Niepublicznym Liceum Plastycznym TALENS w Lesku.

Miłym akcentem muzycznym podczas otwarcia wystawy był występ Moniki Mazur, uczennicy Zespołu Szkół Muzycznych w Krośnie, która na skrzypcach zagrała utwór „Obertas” Henryka Wieniawskiego. W bieszczadzki klimat wprowadzili gości Robert Myszkal oraz Andrzej Niziołek, którzy śpiewali piosenki z repertuaru SDM-u.

Robert Myszkal urodził się w Sanoku, ale od wielu lat mieszka w Rymanowie-Zdroju. Pedagog socjoterapeuta w ZSS w Rymanowie-Zdroju (prowadzi zajęcia plastyczne z dziećmi i młodzieżą przebywającą na leczeniu sanatoryjnym). Absolwent Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego (Wydział Pedagogiczny). Od dziecka związany z Bieszczadami. W latach 1985-1988 mieszkał i pracował w Morochowie - wśród ludności łemkowskiej i ukraińskiej - gdzie zbierał materiały do cykli obrazów o tematyce bieszczadzkiej („Bieszczadzkie Anioły”, „Połoniny Senne”) oraz tematów ikonograficznych.

Robert Myszkal jest twórcą ikon (kilkanaście prezentuje w Saloniku Artystycznym). W sztuce ikonopisania fascynują go dawne, stare techniki stosowane w malarstwie bizantyjskim, a później na terenie Rusi Kijowskiej i Karpat. Swoje prace patynuje, postarza, by wywoływały wrażenie „nadgryzionych zębem czasu”.

Obrazy Roberta to dzieła pełne tajemniczego nastroju i rzadko spotykanego piękna - czytamy w książce „Bieszczady pustelnika Jano” autorstwa Jana Jano Dareckiego.

Malarstwo Roberta Myszkala inspirowane jest poezją Adama Ziemianina, Jerzego Harasymowicza i muzyką SDM-u.

Robert Myszkal prowadzi Galerię Sztuki „Rymanów”, gdzie wystawia własne prace oraz prace członków Stowarzyszenia Artystów Plastyków „Ziemia Rymanowska”. Swoją twórczość prezentuje również w Galerii Hotelu „Zacisze” i Sanatorium „Eskulap” w Rymanowie-Zdroju oraz w wielu galeriach bieszczadzkich: Galeria „Czarny Kot” (Cisna), Galeria Hotelu „Bona” (Sanok), Galeria „Smolarnia” (Wetlina), Oberża „Zakapior” (Polańczyk).

Robert Myszkal uczestniczył w wielu wystawach zbiorowych. Swoje prace prezentował m.in. w czasie Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuk Różnych „Bieszczadzkie Anioły” w Dołżycy k. Cisnej, podczas Jarmarku Ikon w Sanoku i w czasie Zlotu Leśnych Ludzi w Solinie.

Krzysztof Śliwka ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Miejscu Piastowym. Jego nauczycielami rzeźby byli: Władysław Kandefer, Bogdan Biernat, Roman Górka. Od 1997 r. zajmuje się wyłącznie rzeźbą w drewnie, ceramiką. Ale uprawia też malarstwo - wykorzystuje własną technikę, która uwydatnia fakturę (na sztywnym podkładzie nakładany jest impast, który później jest malowany w technice olejnej lub akrylowej). Wykonuje również modele odlewnicze, współpracuje m.in. z hutami szkła.

Rzeźbię dla własnej przyjemności - szczególnie interesuje mnie rzeźba portretowa, symboliczna, sakralna - mówił podczas wernisażu artysta.

W pracach Krzysztofa Śliwki pojawiają się elementy apokaliptyczne, surrealistyczne. W rzeźbie w drewnie stosuje różne techniki, m.in. opalanie, klejenie z małych elementów, wykorzystuje różne gatunki drewna: lipa, modrzew, jesion, dąb.

Rzeźby autorstwa Krzysztofa Śliwki znajdują się we wnętrzach domów prywatnych, kościołów i instytucji oraz w plenerze, w Polsce i poza jej granicami. Prace artysty można zobaczyć m.in. w kościele w Dubiecku, Szówsku, Brzózie Królewskiej oraz w opactwie benedyktyńskim w Jarosławiu. Rzeźby ołtarzowe znajdują się np. w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu. Krzysztof Śliwka zajmuje się też rekonstrukcją ukradzionych bądź zniszczonych rzeźb (jego prace można obejrzeć w krośnieńskiej farze, w Ostrowie Wielkopolskim czy Starym Dzikowie).

Krzysztof Śliwka prezentował swoje prace na wystawach: w Warszawie, Rzeszowie, Krośnie, Jarosławiu, Łańcucie, Jaśle, Przemyślu, Iwoniczu-Zdroju, Budapeszcie.

youtube-logoZobacz relację wideo (14:05)

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Początek strony