Dziecko w bibliotece

Swoimi pomysłami na zachęcenie dzieci do korzystania ze zbiorów i usług bibliotek podzielili się przedstawiciele największych polskich bibliotek i bibliotek lwowskich na konferencji zorganizowanej przez Krośnieńską Bibliotekę Publiczną w dniu 23 września 2010 r. pod nazwą „Inspiruje nas książka - wydarzenia literackie w działalności bibliotek Polski i Ukrainy”.

Konferencja zrealizowana została w ramach projektu Literacko-Artystyczna Akademia Słowa - animacja czytelnictwa dziecięcego z Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Wydarzenia artystyczne. Priorytet 4. Literatura przy wsparciu finansowym Ministerstwa i Gminy Krosno i była kolejnym z wielu działań, które Biblioteka realizuje od kilku lat w ramach pozyskiwanych grantów, a służących promocji czytelnictwa i popularyzacji książki i działalności Biblioteki.

Głównym partnerem Biblioteki w realizacji tego przedsięwzięcia była Lwowska Obwodowa Biblioteka dla Dzieci.

W konferencji wzięli udział dyrektorzy i przedstawiciele bibliotek publicznych i szkolnych z Podkarpacia i Małopolski. Witając gości, Wiceprezydent Krosna Bronisław Baran podkreślił, że to kolejne wydarzenie realizowane przez Krośnieńską Bibliotekę świadczące o kreatywności w poszukiwaniu nowych dróg dotarcia książki do młodych ludzi.

Dyrektor KBP Teresa Leśniak przypomniała o zrealizowanej w listopadzie 2008 roku konferencji pod nazwą Literatura ponad granicami, również z udziałem przedstawicieli bibliotek ukraińskich, która miała na celu popularyzację literatury polskiej i ukraińskiej wśród dzieci. Konferencja tegoroczna była pomysłem na pokazanie dobrych praktyk w popularyzowaniu książek i usług dla dzieci oraz miała na celu inspirowanie bibliotekarzy do podejmowania nowych inicjatyw. Aby przyciągnąć nowych użytkowników, biblioteki dla dzieci muszą zmieniać się i oferować nowe usługi dostosowane do potrzeb coraz bardziej zaawansowanych technologicznie dzieci.

Referat na temat obecnego stanu polskich bibliotek dla dzieci i młodzieży zaprezentowała dr Grażyna Lewandowicz-Nosal z Instytutu Książki i Czytelnictwa Biblioteki Narodowej, prowadząca od wielu lat badania na temat działalności tych bibliotek.

Wynika z nich, że liczba młodych czytelników statystycznie od kilku lat maleje, jednak są w Polsce placówki, którym z powodzeniem udaje się realizować autorskie projekty, budować nowoczesne obiekty przystosowane do młodych ludzi, a w rezultacie obserwować wzrost liczby użytkowników.

Przykłady takich właśnie bibliotek mogli zobaczyć uczestnicy konferencji.

Danuta Pol-Czajkowska - Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie zaprezentowała m.in. nowoczesną ofertę trzech filii działających w strukturze tej biblioteki: „Abecadła” (biblioteka mieści się w galerii handlowej), „Planety 11” i „Multicentrum”. Placówki te, poza tradycyjnymi zbiorami, oferują media elektroniczne, zabawki, gry komputerowe, specjalistyczne oprogramowanie, a dzięki odpowiednio zaaranżowanym lokalom, mają warunki do prowadzenie różnych form pracy pobudzających wszechstronny rozwój dzieci i młodzieży.

Z kolei Stanisława Niedziela z Centrum Literatury Dziecięcej w Oświęcimiu omówiła cykliczne działania z powodzeniem realizowane od wielu lat w oświęcimskiej bibliotece na rzecz promocji literatury dla dzieci, jak choćby przyznawanie Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego i imprez towarzyszących temu wydarzeniu, obchody Międzynarodowego Dnia Książki Dziecięcej, imprezy plenerowe czy programy edukacyjne dla rodziców.

Monika Ostrowska – kierownik Biblioteki dla Dzieci im. Wandy Chotomskiej w Płocku zaprezentowała szereg działań adresowanych do dzieci małych, nie umiejących jeszcze czytać, ale które przyciągają do placówki również rodziców, jak „Klub Małego Dziecka”, „Dzień Rodziny w Bańkowicach Mydlanych” czy „Uliczka Pani Chotomskiej”.

Płocka Książnica z powodzeniem realizuje również co roku pikniki literackie, w trakcie których można wziąć udział w spotkaniach autorskich, grach i zabawach inspirowanych literaturą. Jak podkreśliła referentka, samo czytanie dzieciom dzisiaj nie wystarcza; naszym działaniom musi towarzyszyć element zabawy, zaskoczenia, zadziwienia, wywołanie emocji.

Rodzina zajmuje szczególne miejsce również w działaniach Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu, które przedstawiła Ewa Pietraszek. „Biblioteka Malucha” i „Zróbmy to razem. Pracownie autorskie” to tylko dwa z licznych programów adresowane zarówno do dzieci, jak i dorosłych. Najnowszy pilotażowy program „Na dobry początek”, skierowany do dzieci i rodziców w wieku od 0 do 5 roku życia, wrocławska biblioteka rozpoczęła we wrześniu tego roku. W wybranych szpitalach, żłobkach oraz szkołach rodzenia rozdawane będą specjalne zestawy zawierające przygotowana przez MBP książkę „Na dobry początek”, książeczki dla dzieci i inne materiały pomocne w wychowaniu dzieci, a także zaproszenia do uczestnictwa w bezpłatnych zajęciach dla najmłodszych dzieci prowadzonych w filiach wrocławskiej placówki.

Z kolei o udziale biblioteki w literackim życiu Lwowa mówiła Larysa Luhowa - Dyrektor Lwowskiej Obwodowej Biblioteki dla Dzieci w referacie przygotowanym wspólne z Darią Iwanicką - kierownikiem Działu dla Przedszkolaków i Uczniów kl. 1-4 tej Biblioteki.

Natalia Bibika – Zastępca Dyrektora Centralnej Biblioteki dla Dzieci Miasta Lwowa omówiła wpływ ukraińskiej literatury na kształtowanie literackich kompetencji nastolatków, prezentując przy tym pisarzy ukraińskich tworzących dla dzieci.

Natomiast o obecności polskiej literatury dziecięcej na rynku ukraińskim mówiła Marianna Kijanowska - poetka i tłumaczka w referacie pod nazwą: „Współczesne ukraińskie przekłady literatury polskiej dla dzieci: realia i stereotypy”.

Konferencję zakończyła prezentacja Moniki Machowicz z Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej pod nazwą „Kto czyta wygrywa... czyli o edukacji literackiej w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej”, w której przedstawiono najważniejsze działania zrealizowane w ciągu ostatnich dwóch lat skierowane do młodych czytelników, głównie w oparciu o literaturę piękną.

W połowie października ukaże się publikacja zawierająca teksty wszystkich referatów przedstawionych w trakcie konferencji, mająca stanowić zbiór przykładów działań, które sprawią, że biblioteki staną się - jak mówiła Larysa Luhova - miejscem spotkań tych, co piszą, z tymi, co czytają.

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Początek strony