„Poezja jest narzędziem poznawania siebie samego”

15 grudnia 2010 r. w Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki odbyło się spotkanie z Grzegorzem Kociubą, poetą, krytykiem literackim i eseistą.

Grzegorz Kociuba urodził się w 1963 r. w Tarnowcu k. Jasła. Opublikował kilka książek poetyckich: „Obserwacje”, „Budzenie twarzy”, „Ślady i znaki”, „Widoki i widzenia”, „Powiększenia. Wiersze 1991-2006”, prozę: „Ktoś” oraz pracę krytycznoliteracką: „Maski/Twarze. Eseje, szkice, recenzje o poezji”. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Stypendysta Ministra Kultury. W latach 1991-1998 współzałożyciel i redaktor pisma literackiego „Fraza”, natomiast od 1998 roku członek redakcji kwartalnika „Nowa Okolica Poetów”. Polonista w Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Tarnobrzegu. Jego wiersze tłumaczone były na język angielski, czeski, serbski, ukraiński i włoski.

Uważam się za poetę i krytyka literackiego, choć zdarza mi się napisać prozę (…) Najbardziej interesuje mnie proza afabularna, coś co określane jest mianem eksperymentu (...) W tej chwili pracuję nad „Ogniwami”, fragmenty tej prozy ukazały się w najnowszym numerze „Nowej Okolicy Poetów” - mówił podczas spotkania autor.

Próbował też odpowiedzieć na pytanie czym jest literatura, czym jest poezja:

Literatura jest z definicji jakąś formą autokreacji, zawsze jest tak, że poeta w wierszach pokazuje siebie, swoje doświadczenia, własną biografię.

Dla mnie poezja jest jakimś narzędziem poznawania siebie samego, ale też rzeczywistości nas otaczającej. Dlatego nigdy nie zrezygnuję z poznawczego wymiaru poezji.

Grzegorz Kociuba zaprezentował utwory z tomu „Powiększenia”, czytał też wiersze najnowsze, jeszcze niepublikowane.

Zbiór „Powiększenia. Wiersze 1991-2006” jest wyborem autorskim. Znajdują się w mim utwory z różnych pól tematycznych, zarówno „autoportrety”, jak i wiersze „podróżnicze” oraz wiersze autotematyczne.

Pytany o znaczenie „Powiększeń” autor mówił:

Zdecydowanie zbiór ten jest dla mnie jakimś podsumowaniem, nawet podsumowaniem o charakterze estetycznym. Jest to też żegnanie się z pewnym językiem, tu mocno zmetaforyzowanym. Po „Powiększeniach” zrozumiałem, że pewnymi drogami już przeszedłem (...) Stąd też moje próby pójścia w inną stronę i szukania w obrębie innych estetyk.

Grzegorz Kociuba jest nie tylko poetą, jest też krytykiem literackim i jako krytyk współpracuje regularnie z „Twórczością”, „Toposem”, „Poboczami”. W 2009 roku wydał książkę „Maski/Twarze. Eseje, szkice, recenzje o poezji”. Zajmuje się w niej poezją autorów określanych jako „poeci katedry” bądź „szkoła Karaska”. Przywołuje Mistrzów (Mieczysław Jastrun, Stanisław Piętak, Julia Hartwig, Zbigniew Herbert, Krzysztof Karasek). Ale koncentruje się też na poetach podkarpackiego środowiska literackiego (Wiesław Kulikowski, Józef Kurylak, Janusz Szuber, Jan Tulik, Krystyna Lenkowska, Jan Belcik, Stanisław Dłuski, Mariusz Kalandyk, Roman Misiewicz, Jacek Napiórkowski, Rafał Rżany).

Spotkanie z Grzegorzem Kociubą odbyło się w ramach cyklu „Środy ze Sztuką i Literaturą”, realizowanego przy pomocy finansowej Gminy Krosno.

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Początek strony