Od pomysłu do spektaklu

30 marca 2009 r. w Oddziale dla Dzieci Biblioteki ponad 40 uczniów z krośnieńskich szkół podstawowych wzięło udział w warsztatach teatralnych prowadzonych przez Andrzeja Piecucha - aktora z Teatru Maska w Rzeszowie.

Tajniki teatru uczestnicy poznawali przede wszystkim na przykładzie teatru lalek. - To teatr plastyczny, poetycki, umowny i symboliczny; to synteza sztuk, gdzie występują takie elementy jak plastyka, aktor, lalka, przedmiot, scenografia, muzyka. Aktor-lalkarz może występować w planie żywym i w planie lalkowym - mówił aktor. Andrzej Piecuch zaprezentował różne rodzaje lalek wykorzystywanych przez aktorów, m.in. pacynki, kukły, jawajki, marionetki, a także grę w masce. Jako jedną z odmian teatru lalkowego przedstawił teatr cieni.

Dzieci uczestniczące warsztatach nie tylko same próbowały animować prezentowane lalki, ale pytały również o techniki zmiany scenografii, sposoby wywoływania różnych efektów dźwiękowych oraz jak radzić się sobie w trakcie spektaklu, kiedy zdarzają się nie planowane zdarzenia - typu zapominanie tekstu czy problemy ze zmianą dekoracji.

Uczestnicy warsztatów mogli również dowiedzieć się, jak tworzony jest sam spektakl. - Koncepcja widowiska powstaje w duecie - reżyser i scenograf. Dopiero po adaptacji tekstu, rozpisaniu dialogów, projekt scenografii trafia do pracowni plastycznej... W tym czasie aktorzy rozpoczynają próby „stolikowe” czyli pierwsze czytanie tekstu - wyjaśniał aktor.

Andrzej Piecuch przybliżył dzieciom także historię teatru lalek, którego najwcześniejsze ślady znaleziono w starożytnym Egipcie. Teatr lalek rozwijał się równolegle z teatrem żywego aktora i przechodził te same fazy rozwoju. Początki polskiego teatru lalek sięgają XV w. i wiążą się z szopką i obrzędami bożonarodzeniowymi.

Warsztaty w Bibliotece rozpoczęły realizację projektu współfinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminę Krosno pod nazwś: TEATR, TEKSTY I PRETEKSTY... Edukacja teatralna dzieci z Programu MKiDN Edukacja kulturalna i diagnoza kultury.

Patronat medialny nad projektem objęli: tygodnik „Nasz Głos”, portal Krosno24.pl oraz Gazeta Informacyjna Neon.info.pl.

Projekt ma na celu popularyzację wiedzy o teatrze i pobudzanie dzieci do działań rozwijających ich zdolności aktorskie, a także kształcenie umiejętności wyrażania się poprzez ekspresję, ruch oraz prezentację swoich umiejętności przed publicznością.

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Początek strony