Teatr od kulis

28 maja 2009 r. uczniowie czterech szkół podstawowych i dwóch gimnazjów - laureaci konkursu pn. Festiwal bajek i legend świata, zorganizowanego przez Bibliotekę na poczatku maja, uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Teatru MASKA w Rzeszowie.

Wyjazd, dla blisko 40 osób i opiekunów, był jedną z nagród w konkursie dla laureatów pierwszych i drugich miejsc i został w całości sfinansowany przez Bibliotekę ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach grantu uzyskanego na realizację projektu Teatr, teksty i preteksty... edukacja teatralna dzieci z Programu MKiDN Edukacja kulturalna i diagnoza kultury.

Uczestnicy wycieczki obejrzeli spektakl w reżyserii Ewy Sokół-Maleszy „Wróżka Bzów”, a póżniej mieli okazję zobaczyć Muzeum Lalek Teatralnych i zapoznać się z różnymi typami lalek wykorzystywanych podczas spektakli jak: kukły, pacynki, jawajki i sycylijski, a także zobaczyć oryginalne scenografie do spektakli „Królowa Śniegu” i „Na jagody”.

W trakcie lekcji uczniowie przeglądali profesjonalnie napisany scenariusz do spektaklu, a także sami próbowali animować przedstawione lalki.

Dodatkową atrakcją dla uczestników wyjazdu była wizyta w otwartym w marcu tego roku Muzeum Dobranocek. Na kolekcję składają się liczne zabawki, gry planszowe, puzzle, komiksy, przeźrocza, a także oryginalny telewizor, na którym kilkadziesiąt lat temu oglądało się bajki. Największe zainteresowanie wzbudzają oryginalne lalki z filmów: „Miś Uszatek”, „Miś Kolargol” czy „Plastusiowy pamiętnik” oraz folie z kadrami z filmów rysunkowych „Bolek i Lolek” czy „Reksio”.

W wycieczce wzięli udział uczniowie szkół podstawowych nr 3, 8, 12 i 15 z Krosna oraz Gimnazjum nr 4 w Krośnie i Publicznego Gimnazjum w Krościenku Wyżnym.

Dla niektórych była to pierwsza okazja do zobaczenia przedstawienia w profesjonalnym teatrze, a także „na żywo” zawodowych aktorów.

Projekt, w ramach którego odbył się wyjazd, ma na celu popularyzację wiedzy o teatrze i pobudzanie dzieci do działań rozwijających ich zdolności aktorskie, a także kształcenie umiejętności wyrażania się poprzez ekspresję, ruch oraz prezentację swoich umiejętności przed publicznością. 4 czerwca w ramach tego projektu odbędzie się spotkanie z autorką scenariuszy dla teatrów dziecięcych Kaliną Jerzykowską.

Kalendarz wydarzeń

Luty 2023
P W Ś C P S N
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 1 2 3 4 5
Początek strony