Czy pisarzom burczy w brzuchu?

Paweł Beręsewicz - autor ksiażek dla dzieci, tłumacz i leksykograf spotkał się 29 maja 2009 r. z młodymi czytelnikami Biblioteki. Pisarz w ciekawy i zabawny sposób zaprezentował swoje książki, wciagając do rozmowy słuchaczy.

Pisanie dla dzieci łączy z pracą tłumacza - przełożył m.in. „Przygody Tomka Sawyera”, a teraz pracuje nad „Tajemniczym ogrodem”. Przez pięć lat uczył języka angielskiego w jednym z warszawskich liceów. Jest współautorem „Wielkich słowników angielsko-polskiego i polsko-angielskiego” PWN-Oxford. Dla dzieci napisał m.in.: „Co tam u Ciumków”, „Ciumkowe historie”, „Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek” (wyróżnienie w konkursie „Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego 2006”), „Na przykład Małgośka”, „Akcja ratunkowa”, „Pan Mamutko i zwierzęta”.

Książka „Ciumkowe historie (w tym jedna smutna)” została nagrodzona w konkursie „Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego” w 2008 roku.

Jedna z ostatnich książek Pawła Beręsewicza - „Czy pisarzom burczy w brzuchu” - zawiera wierszowane odpowiedzi pisarza na najczęściej zadawane podczas spotkań autorskich pytania. I to właśnie cytujac teksty z tej książki autor odpowiadał na pytania dzieci: Skąd Pan bierze pomysły na pisanie? Jak długo pisze Pan ksiażkę? Jakie książki lubi Pan czytać?

Autor zaproponował też zabawy literackie, m.in. „pojedynek rewolwerowców”, który okazał się świetnym sprawdzianem na spostrzegawczość, a tłumaczenie zabawnych zdań z „języka grześkowego”, w którym przestawione zostały litery na normalny i odwrotnie było próbką pracy tłumacza.

Szybka akcja, zabawne sytuacje i humor słowny - to cechy książek P. Beręsewicza, które decyduja o ich popularności, czego dowodem była również długa kolejka dzieci czekających na autograf pisarza po zakończeniu spotkania.

Spotkanie zostało zorganizowane przy wsparciu finansowym Gminy Krosno.

Kalendarz wydarzeń

Luty 2023
P W Ś C P S N
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 1 2 3 4 5
Początek strony