Krośnieński Konkurs Literacki ma już 10 lat.

17 grudnia 2009 r. w Czytelni Głównej Krośnieńskiej Biblioteki odbyło się podsumowanie X edycji Krośnieńskiego Konkursu Literackiego, zorganizowanego pod patronatem Prezydenta Miasta Krosna i Starosty Powiatu Krośnieńskiego, przy wsparciu finansowym Gminy Krosno.

Pierwszy Krośnieński Konkurs Literacki ogłoszono w 2000 roku. Odbywał się on pod hasłem „Moje miasto, moja ulica, mój dom” i adresowany był do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z Krosna. Na konkurs wpłynęły 122 prace (wiersze, opowiadania, legendy, ale też prace mające charakter ilustrowanego przewodnika po mieście).

Tak duża popularność konkursu zmotywowała organizatorów do jego kontynuowania. W 2001 r. zorganizowano więc II edycję konkursu, tym razem po wspólnym tytułem „Ja i XXI wiek”. III Krośnieński Konkurs Literacki (2002 r.) poświęcony był poezji, odbywał się pod hasłem „Zachwyciło mnie”. Również IV i V edycja miała zachęcić młodzież do pisania wierszy. W kolejnych edycjach konkursu uczestnicy mogli nadsyłać utwory o dowolnej tematyce, prace oceniano w dwóch kategoriach: proza i wiersz.

Krośnieński Konkurs Literacki w l. 2000-2009 cieszył się dużą popularnością nie tylko wśród uczniów z Krosna i powiatu krośnieńskiego, ale również wśród młodzieży z woj. podkarpackiego, a nawet z innych województw, np. podczas IV edycji jury nagrodziło pracę z Jeżewa w woj. kujawsko-pomorskim.

W dziesięciu edycjach Krośnieńskiego Konkursu Literackiego udział wzięło 643 uczniów, na konkurs wpłynęło 1139 prac. Nagradzane i wyróżniane utwory drukowane były w specjalnych numerach Krośnieńskich Zeszytów Bibliotecznych.

W X edycji Krośnieńskiego Konkursu Literackiego uczestniczyło 89 uczniów z 23 szkół z Krosna i powiatu krośnieńskiego. Jury dokonało oceny 156 prac.

Teksty oceniali: Wojciech Bonowicz (przewodniczący jury), krakowski poeta, publicysta, Bogusława Bęben, Zastępca Dyrektora Krośnieńskiej Biblioteki i Jan Tulik, krośnieński poeta, prozaik, dramatopisarz.

W kategorii prozy pierwszą nagrodę przyznano Joannie Kazaneckiej z I LO im. Mikołaja Kopernika w Krośnie za utwór „To nie moja wina, że pada deszcz”. Dwie równorzędne II nagrody otrzymali: Edyta Matyja z I LO im. Mikołaja Kopernika w Krośnie za utwór „Popatrz na konwalie” i Piotr Such z Gimnazjum w Korczynie za utwór [Kontroler lotów]. Dwie trzecie nagrody odebrali: Adam Lenart z I LO im. Mikołaja Kopernika w Krośnie za utwór „It’s all over now, Baby Blue” i Dominika Ziemba z Gimnazjum w Posadzie Górnej za utwór „Wędrując śladami Fryderyka Chopina”.

W dziedzinie poezji I nagrody nie przyznano. Natomiast II nagrodę otrzymała Katarzyna Nizianty z II LO im. Konstytucji 3-Maja w Krośnie za wiersz „Spowiedź”. III nagrodą jury wyróżniło Wiktora Gromadzkiego z Gimnazjum nr 1 w Krośnie za utwór „Zimna jak lód”.

Przyznano też wyróżnienia. Otrzymali je: Katarzyna Szepelak, Joanna Hanus, Paulina Dziuba z I LO im. Mikołaja Kopernika w Krośnie; Marcelina Gotfryd, Jakub Giliavas i Dominika Jędrzejczak z Gimnazjum nr 3 w Krośnie; Katarzyna Szarek z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Krośnie; Anna Drozd z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Krośnie; Aleksandra Kubit z Gimnazjum w Korczynie.

Ponadto Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Krośnie przyznało nagrodę specjalną Karolinie Sterkowiec z Gimnazjum nr 3 w Krośnie. Natomiast Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krośnieńskiej w Krośnie nagrodziło Magdalenę Bury z II LO im. Konstytucji 3-Maja w Krośnie.

W uroczystym podsumowaniu X edycji Krośnieńskiego Konkursu Literackiego udział wzięli młodzi twórcy wraz z opiekunami i dyrektorzy szkół. Laureaci konkursu otrzymali książki i dyplomy, a wszyscy uczestnicy słodycze ufundowane przez Prezydenta Miasta Krosna.

Nagrody laureatom wręczali: Piotr Przytocki, Prezydent Miasta Krosna, Andrzej Guzik, Wicestarosta Powiatu Krośnieńskiego, Teresa Leśniak, Dyrektor Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej oraz Andrzej Kosiek, Sekretarz Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej w Krośnie.

Ponadto na uroczystości obecni byli: Zbigniew Kubit, Wiceprzewodniczący Rady Miasta Krosna, Anna Dubiel, Przewodnicząca Komisji Kultury, Sportu i Turystyki Rady Miasta, Anna Bazan, członek Komisji Kultury, Sportu i Turystyki Rady Miasta, Teresa Kuźniar, Naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego, Zygmunt Rysz, Naczelnik Wydziału Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta oraz Joanna Sowa, rzecznik prasowy Urzędu Miasta.

W części artystycznej wystąpił zespół „Dysonans” z Krosna. Kierownikiem artystycznym zespołu jest Beata Banaś. Zespół „Dysonans” prezentuje swoje umiejętności na koncertach, konkursach i widowiskach muzyczno-teatralnych, ma na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień. W czasie uroczystości utwory z repertuaru Marka Grechuty wykonały: Kinga Jamroga, Ewelina Orłowska, Barbara Kozioł, Klaudia Woś i Roksana Podkul.

Z okazji X edycji Krośnieńskiego Konkursu Literackiego Krośnieńska Biblioteka Publiczna wydała, przy wsparciu finansowym gminy Krosno, książkę „Żyję. Mam to na piśmie”. Jest to antologia prac laureatów Krośnieńskiego Konkursu Literackiego w latach 2000-2009. Wstęp do antologii napisał Wojciech Bonowicz. Oto fragment:

Krośnieński Konkurs Literacki doczekał się dziesiątej edycji. Dziesięć lat! To bardzo dużo. Od dziesięciu lat jest w Krośnie takie miejsce, gdzie można uprawiać literaturę, uprawiać poezję. Narodziła się piękna tradycja (…) Młodzi ludzie piszą poezję, piszą prozę – najczęściej zresztą bardzo bliską poezji. Piękna tradycja. Oby ta tradycja przetrwała. Bo tam, gdzie ludzie piszą, tam też myślą (…)

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Początek strony