Tydzień Bibliotek w Filii nr 7

Świąteczny charakter miały zajęcia odbywające się w Tygodniu Bibliotek w Filii nr 7. Biblioteka zaprosiła do odwiedzin w Filii nr 7 zarówno maluszki z Publicznego Przedszkola nr 11, jak i dzieci nieco starsze ze Szkoły Podstawowej nr 12.

W dniu 12 maja 2009 r. w Filii nr 7 obyła się lekcja wstępno-zapoznawcza W świecie książek dla dzieci z Publicznego Przedszkola nr 11. Bibliotekę odwiedziły pięcio- i sześciolatki z klas zerowych. Celem spotkania było zapoznanie ich z biblioteką publiczną i jej zbiorami, przygotowanie do samodzielnego wyboru książek, zapoznanie z zasadami korzystania z biblioteki. Dzieciom zostały zaprezentowane książki dla najmłodszych, również z literatury popularnonaukowej.

Dzieci opowiadały o swoich ulubionych książkach oraz jak spędzają wolny czas. Konieczność dbania i poszanowania książek, zarówno z biblioteki, jak i podręczników szkolnych, były tematem na zakończenie zajęć.

W zajęciach uczestniczyło 51 dzieci.

W tym samym dniu w Filii nr 7 odbyło się spotkanie z klasą I Szkoły Podstawowej nr 12. Zajęcia pod tytułem To ja - książka były przypomnieniem wiadomości o bibliotece oraz zachęceniem do czytania książek i wdrażaniem do ich poszanowania.

Dzieci dowiedziały się, jak zbudowana jest książka, zapoznały się z określeniami: okładka, strona tytułowa, spis treści, ilustracje. Zostały im zaprezentowane książki znanych polskich pisarzy dziecięcych - Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Marii Konopnickiej.

Opuszczały bibliotekę z hasłem „Książka jest dobra na wszystko” oraz informacją, że na czytelnika książki czekają w bibliotece.

Liczba dzieci z klasy I, uczestniczcych w zajęciach - 24.

Podczas trwającego pod hasłem Biblioteka to plus Tygodnia Bibliotek w Filii nr 7 odbył się też konkurs nie tylko literacki pod przewrotnym tytułem Cudakowe zagadki.

Dzieci z klas II-V odpowiadały na pytania o różnym stopniu trudności, z zakresu wiedzy czytelniczej oraz traktujące na wesoło przeczytane lektury. Celem konkursu było pogłębienie wiadomości na temat przeczytanych książek oraz wyrabianie umiejętności samodzielnego poszukiwania informacji w różnych książkach znajdujących się w bibliotece.

Dzieci otrzymały dyplomy i nagrody książkowe.

W dniu 14 maja 2009 r. w Filii nr 7 odbyła się lekcja biblioteczna dla uczniów klasy II Szkoły Podstawowej nr 12. Tematem lekcji był Katalog w bibliotece - alfabetyczny, rzeczowy, elektroniczny. Dzieci zapoznały się z klasyfikacją literatury pięknej oraz wyrabiały umiejętności posługiwania się katalogiem.

Usłyszały podstawowe informacje o katalogu alfabetycznym, rzeczowym i elektronicznym, zapoznały się z klasyfikacją literatury pięknej dla dzieci i młodzieży oraz zostały im wytłumaczone oznaczenia kolorystyczne odpowiednich działów literatury.

W podsumowaniu zajęć dzieci dowiedziały się, że aby przydzielić książkę do odpowiedniego działu, trzeba poznać jej treść, karty katalogowe są przechowywane w odpowiednich szufladkach, a korzystając z katalogu elektronicznego można zapoznać się ze zbiorami biblioteki nie wychodząc z domu.

Liczba dzieci z klasy II wyniosła 22 osoby.

Biblioteka Ludzi Ciekawych Świata to temat wystawki książek zaprezentowanej w Filii nr 7 podczas Tygodnia Bibliotek. Wystawka zachęca do zapoznania się ze zbiorami filii, książek podróżniczo-reportażowych oraz przewodnikami po najciekawszych zakątkach świata. Książki te pomogą zapoznać się czytelnikom ze zwyczajami oraz kulturą wielu niezwykłych miejsc. Bogata szata graficzna, interesujące teksty pozwolą odkryć nie tylko piękno przyrody, ale również cuda architektury.

Kalendarz wydarzeń

Luty 2023
P W Ś C P S N
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 1 2 3 4 5
Początek strony