O przyjaźni prawie wszystko

6 marca 2008 r. w czytelni Filii nr 8 - dla Dzieci odbyło się spotkanie laureatów konkursu literackiego „Bajka o przyjaźni”. Celem konkursu było rozwijanie umiejętności pisarskich dzieci i młodzieży, kształtowanie wyobraźni, poszerzanie znajomości języka polskiego, popularyzowanie utworów w formie bajki oraz promocja czytelnictwa.

Uczestniczyło w nim 53 uczniów z krośnieńskich szkół podstawowych nr 4, 8, 10, 14 oraz z Zalesia, a także z gimnazjów nr 2, 3, 4, Gimnazjum Katolickiego i z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Krośnie.

Przesłane utwory to piękne bajki, baśnie i opowieści z dawnych czasów oraz współczesne historie o przyjaźniach z ludźmi i zwierzętami. Wiele z nich prezentowało ciekawą i barwną treść. Niektóre odznaczały się niebanalnym poczuciem humoru. Fabuła utworów przenosiła czytelników w różne epoki. Nie raz autorzy próbowali przemieszczać ją w czasie, co nie zawsze dawało właściwe efekty. Bohaterowie tych dziełek posiadali cechy prawdziwych przyjaciół, takie jak: serdeczność, uczynność, szczerość, bliskość, życzliwość, wzbudzali zaufanie, chętnie nieśli pomoc i ratunek, można na nich było liczyć w każdej sytuacji. Prace zachwycały też niebanalnymi tytułami, np. „Królowa lasu”, „Przyjaźń, której nikt by się nie spodziewał”, „Przyjaciel niedoli”, „Bajka o żeglarzu i czarodziejskim jeziorze”, „Poświęcenie”, „Dwa światy czyli bajka o przyjaźni”, „Przyjaźń w kratkę”, „Szczęście w nieszczęściu”, „Podróżnik”, „Podróż biedy„ czy „Czarek, Kamil i tajemnicza różdżka”.

Jurorzy szukali w pracach oryginalności, poczucia humoru, lapidarności i poprawności językowej. Znaleźli je w utworach: Agnieszki Tarkowskiej (Szkoła Podstawowa nr 8), Justyny Jureczko (Gimnazjum nr 2), Joanny Janusz (Szkoła Podstawowa nr 14), Julii Habrat (Szkoła Podstawowa nr 8), Klaudii Fejkiel (Szkoła Podstawowa w Zalesiu), Olgi Hejnar (Gimnazjum nr 3), Joanny Florek (Gimnazjum nr 2) oraz Agaty Kiełtyki (Gimnazjum nr 4).

Na spotkaniu zaproszeni goście z uwagą słuchali czytane prace laureatów i przyjęli je z ogromnym aplauzem. Wiele z nich wywołało ciekawe dyskusje, które rozwinęły się po części oficjalnej.

 

Kalendarz wydarzeń

Luty 2020
P W Ś C P S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1
Początek strony