Walentynkowe liryki w „8”

14 lutego - Święto Zakochanych wywodzi się z Wysp Brytyjskich. Tamtejsi mieszkańcy wierzyli, że właśnie w tym dniu, kiedy przyroda budzi się do życia, śpiewajace ptaki zaczynaja łączyć się w pary. Także młodzi ludzie wybierają sobie „sympatię” płci odmiennej na cały rok i przesyłają wybranej osobie upominek w formie serduszek, pocztówek, na których wyrażają swoje uczucia miłości i przyjaźni.

W Filii nr 8 Walentynki były obchodzone uroczyście i po bibliotekarsku. Zaprosiliśmy uczniów klas V i VI do udziału w konkursie recytatorskim „Czym jest miłość?”, ponieważ chcieliśmy, by poznali najpiękniejsze polskie liryki znanych i popularnych poetów. Udało się! Dzieci wyszukały i przygotowały przepiękne wiersze: Adama Mickiewicza „Niepewność”, „Do M.”, C. K. Norwida „W Weronie”, A. Asnyka „Między nami nic nie było”, „Strumyk”, B. Leśmiana „Szczęście”, M. Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej „Czarownicy”, „Kto chce bym go kochała”, A. Słonimskiego „Żal”, J. Lechonia „Sprzeczkę”, K. Przerwy-Tetmajera „Cicho”, M. Hilar „Miłość”, Z. Bieńkowskiego „Rozmowę”, J. Brzechwy „Balladę o małej księżniczce”. Największą popularnością cieszyły się utwory: K. I. Gałczyńskiego „Rozmowa liryczna” oraz J. Kofty „Co to jest miłość?”.

Konkursowicze wspaniale interpretowali wymienione wyżej teksty. Recytacje były przepełnione różnorodnymi uczuciami. Pokazywały wielką wrażliwość i uczuciowość małych artystów. Wiele było w nich pasji i namiętności, radości i entuzjazmu. Wszystkie te uczucia tworzyły niezwykłą atmosferę. Recytatorzy i słuchacze byli ogromnie przejęci słowami utworów i mamy nadzieję, że sięgną po nie jeszcze nie raz.

Jurorzy po burzliwej naradzie wyłonili laureatów. Zostali nimi:

  • Karolina Zając (Szkoła Podstawowa w Korczynie) - I miejsce,
  • Julia Habrat (Szkoła Podstawowa nr 8 w Krośnie) - II miejsce,
  • Natalia Płaza (Szkoła Podstawowa nr 8 w Krośnie) - III miejsce,
  • Sylwia Goleniowska (Szkoła Podstawowa nr 14 w Krośnie), Szymon Czekaj (Szkoła Podstawowa nr 15 w Kroąnie), Bartłomiej Rabenda (Szkoła Podstawowa nr 4 w Krośnie) - wyróżnienia.

Uczestnicy konkursu, ich opiekunowie i wychowawcy oraz jurorzy świetnie się bawili w swoim towarzystwie i pomimo ogłoszenia wyników konkursu, po rozdaniu nagród - trudno było się rozstać.

 

Kalendarz wydarzeń

Czerwiec 2020
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Początek strony