W poszukiwaniu leśnych śladów wiary

W dniu 4 czerwca 2008 r. w Czytelni Głównej Biblioteki odbyła się promocja najnowszej książki Edwarda Marszałka „Leśne ślady wiary”, wydanej z okazji 30-lecia Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

Promocji towarzyszyła wystawa obrazów Tadeusza Marszałka (leśnych kapliczek z terenu Podkarpacia).

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie przygotowała też informator „30 lat Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie” oraz zestaw pocztówek z artystycznymi ilustracjami kapliczek, m.in. Złotej Studzienki pod Cergową w Nadleśnictwie Dukla, Matki Bożej od wilków z Ulucza w Nadleśnictwie Dynów i „Świętej Dziupli” w Heleszu w Nadleśnictwie Kańczuga.

Gośćmi specjalnymi spotkania byli: Stanisław Gawłowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, Elżbieta Łukacijewska, poseł na Sejm RP, Małgorzata Chomycz, wicewojewoda podkarpacki, prof. Maria Ruda, prorektor ds. studiów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie oraz Renata Szczepańska, wójt Gminy Cisna. Licznie przybyli też leśnicy i miłośnicy przyrody.

Edward Marszałek, rzecznik prasowy RDLP w Krośnie, przygotował prezentację multimedialną, podczas której przedstawił najciekawsze i najbardziej interesujące kapliczki znajdujące się w lasach Podkarpacia.

Jak mówił w czasie prezentacji (...) w lasach Podkarpacia znajduje się kilkaset leśnych kapliczek (...) każda z nich jest wyjątkowa, każda ma swoją historię (...) dlatego warto szukać leśnych śladów wiary, warto też dbać o leśne kapliczki (...).

„Leśne ślady wiary” Edwarda Marszałka to wyjątkowa książka. Opisuje historię powstania i architekturę figur przydrożnych i słupowych, naziemnych i nadrzewnych kapliczek z terenu Podkarpacia. Książkę wzbogacają dodatkowo ilustracje kapliczek wykonane przez Tadeusza Marszałka oraz wiersze Wacława Turka „Milczenie oczu”, „Z zapisków wędrowca” i Wiesławy Kwinto-Koczan „Kapliczka Szczęśliwego Powrotu”.

Wyjątkowość „Leśnych śladów wiary” podkreśla m.in. ks. dr Jan Cebulak, duszpasterz leśników:

Autor opracowania przedstawił ogromne bogactwo kultury chrześcijańskiej, tak bardzo potrzebne współczesnemu człowiekowi (...) Opracowanie to ukazuje także, jak wiele pamiątek wiary naszych przodków bezmyślnie zostało zniszczonych. Często tylko troskliwa opieka leśników i ich rodzin pozwoliła przetrwać cennym obiektom związanym z historią regionu i jego mieszkańców.

(...) Zebrany materiał, wzbogacony o fotografie i dokładne opisy historyczne, mocno przemawia do czytelnika bogactwem swojej treści i pięknym językiem.

 

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Początek strony