Dalekie wyprawy z Juliuszem Verne czyli ferie zimowe w bibliotece

Ferie w balonie - pod takim hasłem we wszystkich placówkach Biblioteki przez całe ferie zimowe odbywały się spotkania, zajęcia plastyczne, gry i zabawy. Oferta Biblioteki spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony najmłodszych czytelników i okazała się doskonałą alternatywą dla ferii bez śniegu.

Hasło, pod którym odbywały się feryjne spotkania nawiązuje do twórczości francuskiego pisarza Juliusza Verne’a - 8 lutego przypada 180. rocznica jego urodzin. Autor był entuzjastą postępu technicznego, rozwoju badań przyrodniczych i możliwości intelektualnych ludzi. Dzieci uczestniczące codziennie w zajęciach poznawały bogatą twórczość J. Verne’a. Podróżowały z Fileasem Foggiem w 80 dni dookoła świata, z kapitanem Nemo odbyły podwodną podróż po morzach i oceanach, z dr Fergussonem leciały nad Afryką, poznały smak wyprawy na księżyc, ujrzały napowietrzną wioskę w dżungli afrykańskiej, wędrowały do wnętrza ziemi. Każdy dzień obfitował w wiele wrażeń, które dzieci przelewały na papier. Na zajęciach plastycznych wykonały m.in. maski afrykańskie, papierowe safari, kolaże o morskich głębinach, pocztówki z podróży dookoła świata, indiańskie talizmany i amulety.

Finał feryjnych spotkań miał miejsce 24 stycznia 2008 r. w Bibliotece Głównej. Na uroczystym podsumowaniu, połączonym z wręczeniem nagród autorom prac plastycznych, spotkali się uczestnicy dwutygodniowych zajęć.

Wszystkie wykonane w trakcie ferii prace ocenili artyści-plastycy, m.in. Nina Rostkowska z Krośnieńskiego Domu Kultury i Krzysztof Brynecki z Biura Wystaw Artystycznych. Spośród 92 najlepszych prac wybranych wcześniej w poszczególnych filiach, wykonanych przez 111 osób, jury nagrodziło 34. Nagrody wręczyła wicedyrektor Biblioteki Bogusława Bęben. Prace zostały wykonane różnymi technikami i z różnorodnych materiałów - muszelek, plasteliny, kolorowych czasopism, bibuły. Podobnie rzecz się miała z talizmanami i amuletami indiańskimi - zastosowano kolorowe koraliki, guziczki, pióra, futerka, makarony, sznureczki, tasiemki, płótna i inne efektowne materiały, które nadawały szczególne walory wykonanym „dziełom”. Wszystkie prace urzekają kolorami i oryginalnością.

Nagrodzone prace można oglądać do końca lutego na wystawach w Filii nr 8 - dla Dzieci przy ul. Wojska Polskiego 41.

Wszystkie podjęte w okresie ferii działania miały być sposobem na ciekawe spędzenie wolnego czasu i okazją do poznania twórczości Juliusza Verne’a, a przede wszystkim okazją do dobrej zabawy z książką i integracji z rówieśnikami. Bibliotekarze prowadzący spotkania z dziećmi zarówno w Oddziale dla Dzieci, jak i siedmiu filiach Biblioteki podkreślali duże zainteresowanie książkami, które były wykorzystywane podczas zajęć. Po raz kolejny ciekawie poprowadzone spotkania okazały się dobrym sposobem na zachęcenie dzieci do sięgania po książkę.

 

Kalendarz wydarzeń

Lipiec 2020
P W Ś C P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Początek strony