„Do szopy, hej, pasterze...”

W części ekspozycyjnej Wypożyczalni Głównej Biblioteki czynna jest wystawa szopek bożonarodzeniowych. To pełne uroku i magii świat Bożego Narodzenia rzeźbione sceny biblijne nawiązujące do narodzenie Jezusa.

Szopki te były najpierw eksponowane w Kaplicy Oświęcimiów kościoła oo. Franciszkanów w Krośnie w ramach Festiwalu Tradycji Bożonarodzeniowej Pogranicza „Betlejemska Gwiazda”, przygotowanego przez Krośnieński Dom Kultury (projekt realizowany przez Gminę Krosno, współfinansowany przez Unię Europejską).

Autorami rzeźb i płaskorzeźb, zazwyczaj pięknie polichromowanych, są członkowie Kółka Plastycznego przy Szkole Podstawowej w Dobkowicach (Przemyskie), prowadzonego od 16 lat przez Jerzego Jankowskiego, nauczyciela plastyki. Dzieci w wieku 9-15 lat wykonały postaci związane z tradycyjnymi osobami bożonarodzeniowych szopek w drewnie lipowym, ozdobione innym materiałami - słomkami, kawałkami trzciny czy skóry.

- Fenomen twórczości dzieci z Dobkowic wart jest uwagi; w plastycznych kompozycjach i rzeźbach uderza różnorodność, wynikająca z w bogactwa wyobraźni twórców - pisał w Nowinach Antoni Adamski, krytyk sztuki.

- To świetny pomysł, by w pobliżu regałów z tysiącami tomów książek umieścić barwne, pełne ekspresji figurki, które zawsze kojarzą nam się z najpiękniejszymi, bo magicznymi świętami Bożego Narodzenia - zwierzyła się czytelniczka, stale korzystająca z bibliotecznego księgozbioru.

Ekspozycja szopek trwała do końca stycznia.

 

Kalendarz wydarzeń

Czerwiec 2020
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Początek strony