Węże w saloniku

W Saloniku Artystycznym Biblioteki czynna była wystawa Leśne Fotografie 2006. To plon ogólnopolskiego konkursu fotograficznego ogłoszonego przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Krośnie. Ekspozycja trwała do 12 lutego.

Otwarcie wystawy fotograficznej było jednocześnie oficjalnym ogłoszeniem wyników konkursu oraz uroczystym wręczeniem nagród laureatom. Jesteśmy urzeczeni spostrzeganiem naszych lasów i Bieszczadów przez ludzi z kraju, często z drugiego jego krańca; nadesłane na nasz konkurs fotografie znów nam uświadamiają, jakim dysponujemy bogactwem - powiedział do laureatów i licznych gości zgromadzonych w Bibliotece Jan Kraczek, dyrektor RDLP w Krośnie.

Krośnieńskie „Lasy” bardzo wyraziście zaznaczają się na mapie kulturalnej naszego środowiska, być może już jesienią otrzymamy nowe warunki ekspozycyjne w powstającym na bazie Krośnieńskiego Domu Kultury Centrum Kultur Pogranicza, i oczywiście będzie tam miejsce także dla tak udanych akcji jak fotograficzne wystawy pokonkursowe - zachęcała leśników do kontynuacji konkursu Anna Dubiel, przewodnicząca Komisji Kultury Rady Miasta Krosna, która uczestniczy w niemal każdej kulturalnej imprezie w mieście.

Laureatom wręczali nagrody goście i fundatorzy, w tym Tadeusz Więcek, prezes spółki „Nowe Podkarpacie” i przewodniczący jury Jacek Szarek z Telewizji Rzeszów, dziennikarz i fotografik, autor m.in. wysoko cenionych filmów przyrodniczych. Obecni byli także pozostali jurorzy: Jan Grudysz - Telewizja Rzeszów, fotografik, Andrzej Józefczyk - fotoreporter z „Nowego Podkarpacia” i Wacław Turek z Krośnieńskiego Domu Kultury, który prowadzi przy tej placówce „Fotoklub” i redaguje kulturalny miesięcznik „Croscena”.

Na uroczystość otwarcia wystawy przybyli niektórzy laureaci, w tym laureat II nagrody Ryszard Hałgas z Rzeszowa (otrzymał on także wyróżnienie specjalne) oraz wyróżnieni krośnianie, znani fotograficy: Antoni Panek, Janusz Folta i Stanisław Klimek.

Dyrektor RDLP w Krośnie Jan Kraczek podczas dyskusji zapowiedział, że „Lasy” planują organizację ogólnopolskiego pleneru fotograficznego a wyróżniające się prace będą opublikowane w osobnym wydawnictwie. Komisarz konkursu Edward Marszałek, znany animator kultury w regionie, specjalista ds. mediów z RDLP w Krośnie dodał, iż konkurs będzie oczywiście kontynuowany, obecna edycja zgromadziła interesujące prace ponad 200 autorów z całego kraju, od Szczecina po Przemyśl.

Wystawa cieszyła się uznaniem publiczności, zwłaszcza miłośników przyrody. Urocze fragmenty polskich lasów, osobliwości natury - w tym choćby połykający żabę zaskroniec czy rohatyniec w całej okazałości, pobudzają wyobraźnię widzów, pomagają dostrzec rzeczywiste, unikalne piękno naszej przyrody.

 

Kalendarz wydarzeń

Sierpień 2020
P W Ś C P S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
Początek strony