Niezwykłe przygody w książkach Barbary Gawryluk

Pochłonięta dziennikarstwem pisać zaczęła dopiero kilka lat temu. Jest autorką opowieści o sympatycznym psie Kaktusie: „Kaktus, dobry pies”, „Kaktus, szukaj!”; zbioru opowiadań „Przedszkolaki z ulicy Morelowej” oraz dla starszych dzieci książki „W zielonej dolinie”. Kolejna ma się ukazać w najbliższych tygodniach.

O przygodzie z literaturą i bohaterach swoich książek w dniu 9 maja 2007 r. Barbara Gawryluk opowiedziała na spotkaniu z najmłodszymi czytelnikami Biblioteki w Filii nr 8 - dla Dzieci.

Barbara Gawryluk mieszka i pracuje w Krakowie. Jest absolwentką filologii szwedzkiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od lat pracuje jako tłumaczka i dziennikarka radiowa. W Radiu Kraków m.in. przygotowuje i czyta codzienne wiadomości. Jest także autorką cyklicznej audycji pt. „Książka na szóstkę” poświęconej literaturze dla dzieci i młodzieży i to właśnie od najmłodszych czytelników wie, że „książka dla dzieci przede wszystkim powinna być wesoła, pogodna i pełna humoru”.

- Zawsze inspiracja przychodzi z tego, co dzieje się wokół mnie. Jednak jestem równocześnie dziennikarką radiową i moja praca polega przede wszystkim na obserwowaniu i komentowaniu rzeczywistości. A np. książka „W Zielonej Dolinie” powstała jako efekt radiowego reportażu, który nosił tytuł „Tu niczego się nie boję” - mówi.

Książki Barbary Gawryluk to zawsze ciepłe i zabawne historie, w których autorka porusza trudne problemy z doskonałym wyczuciem psychiki dziecka.

Czytelnicy książek Barbary Gawryluk mogli dowiedzieć się również, jak wygląda praca dziennikarza radiowego.

Pytana o bohaterów swoich książek, w jednym z wywiadów mówi: Moi bohaterowie są tacy jak dzieci dookoła mnie. To moje dzieci, dzieci zaprzyjaźnione, dzieci z sąsiedztwa, dzieci które spotykam w swojej radiowej pracy. Dzieci, które przeżywają różne przygody, mają swoje troski i kłopoty, czasem nie do końca wysłuchiwane przez dorosłych. Są też bohaterowie zwierzęcy. Przede wszystkim psy, bo wiem jak ważna jest mądra przyjaźń między psem i człowiekiem.

Spotkanie z Barbarą Gawryluk odbyło się w ramach projektu Magiczne podróże po literaturze dofinansowanego ze środków Gminy Krosno.

 

Kalendarz wydarzeń

Sierpień 2020
P W Ś C P S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
Początek strony