„Studium” i „nieszuflada”

Spotkanie z autorami związanymi z dwumiesięcznikiem literackim „Studium” odbyło się 23 maja 2007 r. w Czytelni Głównej Biblioteki. Goście zaprezentowali swoją twórczość poetycką oraz ideę pisma.

Justyna Radczyńska oraz Roman Honet czytali swoje najnowsze wiersze.

J. Radczyńska jest autorką kilku tomików wierszy, redaktorem popularnego i cenionego literackiego serwisu internetowego www.nieszuflada.pl, mieszka w Warszawie. - Wygląda cudnie, no i te grafiki, stylizowane na dawne ryciny wyszły znakomicie - wyznała oglądając pierwszy egzemplarz swego najnowszego tomiku „nawet”, wręczonego jej właśnie w krośnieńskiej bibliotece przez Grzegorza Nurka, redaktora „Studium”, wydanego przez krakowską oficynę „Zielona Sowa”, akurat pod redakcją Romana Honeta (autora kilku cennych zbiorów wierszy). Wydawnictwo „Zielona Sowa” jest także wydawcą „Studium” prócz książek, które przynoszą zyski, wydaje starannie zbiory wierszy i prozy współczesnej, jak np. „Faramuchę” Karola Maliszewskiego (gościł w krośnieńskiej bibliotece, jego najnowsza książka zyskała teraz nominację do Nike).

Grzegorz Nurek mówił o założeniach pisma, które ma przede wszystkim służyć promocji młodej literatury, ale nie tylko. Na łamach „Studium” prezentowani są także pisarze średniej generacji, jak Krzysztof Rutkowski z Paryża czy Adam Zagajewski.

Goście sporo czasu poświęcili literackim portalom internetowym, prezentując na ekranie konkretne przykłady działań. Justyna Radczyńska uważa, że dzięki Internetowi każdy ma szansę pokazać swoje dokonania, nawet ci, którzy czynią to nieudolnie, mają szansę na podnoszenie poziomu swojej twórczości. Poza tym, jeśli nawet ten rodzaj aktywności pozostanie w sferze zabawy, młodzi ludzi dzięki swojej pasji odgradzają się od życia samopas, które często proponuje np. narkotyki.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu Inspiracje Literackie - Krośnieńskie Spotkania z Literaturą Współczesną, na który Bibliotka otrzymała dofinansowanie z Programu Operacyjnego PROMOCJA CZYTELNICTWA, ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Kalendarz wydarzeń

Sierpień 2020
P W Ś C P S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
Początek strony