Spotkanie noworoczne

W dniu 28 grudnia 2007 r. odbyło się noworoczne spotkanie pracowników Biblioteki z przedstawicielami władzy samorządowej.

W spotkaniu uczestniczyli: prezydent Krosna Piotr Przytocki, jego zastępca Bronisław Baran oraz naczelnik Wydziału Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Zygmunt Rysz.

Teresa Leśniak - dyrektor Krośnieńskiej Biblioteki przedstawiła roczną pracę instytucji i określiła plan działań na kolejny rok.

Rok 2007 obfitował w ważne wydarzenia. W kwietniu odbyły się uroczystości jubileuszowe 60-lecia Biblioteki. Stały się one okazją do zaprezentowania dorobku placówki, która od wielu lat nie tylko działa na rzecz społeczności lokalnej, ale przyczynia się do rozwoju kultury i bibliotekarstwa polskiego.

W 2007 roku Zarząd Główny Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich przyznał Krośnieńskiej Bibliotece II nagrodę w ogólnopolskim konkursie na najlepiej przeprowadzony Tydzień Bibliotek, który obchodzony był pod hasłem „Biblioteka mojego wieku”.

Na uwagę zasługują również projekty realizowane przez Bibliotekę: „Inspiracje Literackie - Krośnieńskie Spotkania z Literatura Współczesną”, „Magiczne podróże po literaturze - animacja czytelnictwa dziecięcego”, „Program Operacyjny WYSPIAŃSKI” oraz „Biblioteka w sieci - wdrożenie nowoczesnego systemu informatycznego wraz z elektronicznym zabezpieczeniem zbiorów”.

W ramach „Inspiracji Literackich” odbyły się m.in. warsztaty dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych prowadzone przez Mariusza Kalandyka oraz Małgorzatę Karolinę Piekarską. Z młodzieżą spotkali się też: Bohdan Zadura, Magdalena Rabizo-Birek, Radosław Nowakowski, Jacek Dehnel, Konrad C. Kęder, redaktorzy dwumiesięcznika „Studium” oraz Krzysztof Kuczkowski, Wojciech Kass, Olga Tokarczuk, Piotr Marecki i Tomasz Charnas.

Podczas realizacji projektu „Magiczne podróże po literaturze” w Bibliotece gościliśmy twórców literatury dziecięcej i młodzieżowej: Wiolettę Piasecką, Barbarę Gawryluk, Annę Onichimowską, Wiesława Drabika, Natalię Usenko i Ewę Stadtmüller.

Dużym zainteresowaniem młodzieży cieszył się konkurs wiedzy o Stanisławie Wyspiańskim zatytułowany „Talenta bowiem są niezmierne, lecz trzeba by w nie duch wstąpił” realizowany w Krośnie w ramach Programu Operacyjnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego WYSPIAŃSKI.

Krośnieńska Biblioteka organizowała też cykliczne Środy Literackie i Artystyczne. Z czytelnikami spotkali się m.in.: Tadeusz Budziński - autor zdjęć do albumu „Żubr w Bieszczadach”, Jacek Napiórkowski - rzeszowski poeta, Włodzimierz PaĽniewski - poeta, prozaik i eseista, Józef Baran i Adam Ziemianin - krakowscy twórcy oraz Adam Lizakowski - poeta z Chicago.

W cyklu Środy Artystyczne swoje prace prezentowali w Saloniku malarze związani z regionem: m.in. Elżbieta Dambek-Nowak, Zbigniew Habrat, Elżbieta Musiał, Stanisław Filipczyk, Małgorzata Głodowska, Małgorzata Twardzik-Wilk.

W roku 2007 Krośnieńska Biblioteka Publiczna wydała „Bibliografię Krosna i powiatu krośnieńskiego 2000-2005”, ukazało się też wydawnictwo jubileuszowe „60 lat przed jutrem”. Przygotowany został katalog „Krosno - Svidnik : wydawnictwa pogranicza = prihranicne publikacie : 2000-2006”, a Wanda Belcik opracowała informator biograficzny „Regionaliści krośnieńscy” wydany przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krośnieńskiej w Krośnie.

 

Kalendarz wydarzeń

Maj 2024
P W Ś C P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Początek strony