Świat według Materniaka

8 lutego 2006 r. w Saloniku Artystycznym Biblioteki otwarto wystawę fotografii Stanisława Materniaka „Parki narodowe USA”. Barwne fotogramy formatu 70×100 cm swą sugestywnością zauroczyły licznie przybyłych na wernisaż miłośników fotografii, inspirowały dyskusję na temat historii tej dziedziny sztuki.

Podczas wernisażu przypomniano, że minionego lata autor prezentowanych zdjęć przemierzył samochodem (wraz z żoną Ireną i synem Jakubem) prawie 14 tys. kilometrów przemierzając niemal całe Stany Zjednoczone i odwiedzając parki narodowe tego kraju. - Nie było innej możliwości, jak pokazać w Saloniku jedno zdjęcie jednego parku - zwierzył się Stanisław Materniak pytany o szczegóły podróży i detale fotografowanych, osobliwych obiektów.

Podczas rozmowy przypomniano też postać wybitnego krośnianina, współtwórcy telewizji i fotografii kolorowej, Jana Szczepanika, a także przedstawicieli polskiej szkoły fotograficznej, zwłaszcza mistrzów pejzażu, w tym Pawła Pierścińskiego, Edwarada Hartwiga, Adama Bujaka i rzeszowianina Tadeusza Budzyńskiego. Mówiono o związkach fotografii i malarstwa europejskiego, zwłaszcza o dyskusjach artystów przełomu XIX i XX w., kiedy to impresjoniści odkryli sztukę fotografowania dla siebie, tworząc nowy nurt w malarstwie.

Przedstawiono także zarys historii fotografii pejzażowej Stanów Zjednoczonych, a Stanisław Materniak mówił o osobliwym wrażeniu, jakie wywarło na nim miejsce życia i pracy jednego z czołowych twórców fotografii pejzażowej USA, Anselma Adamsa.

W katalogu wystawowym zamieszczono informacje o osobie Stanisława Materniaka, krośnianina, z wykształcenia inżyniera budownictwa, który swoje reportaże z podróży wystawiał w wielu miejscach w kraju, w tym w Muzeum Podkarpackim w Krośnie oraz Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej, w której przed rokiem w prezentacji multimedialnej pokazał fotografie ze Świętej Góry Athos, z barwnym komentarzem historyka sztuki Alojzego Cabały. Unikalne zdjęcia z Ziemi Świętej, Chin oraz wielu krajów Europy zaznaczyły się w pamięci nie tylko miłośników fotografii.

Wystawa w Saloniku Biblioteki, kolejna z cyklu Środy Artystyczne (każda druga środa miesiąca), trwała do 7 marca.

 

Kalendarz wydarzeń

Lipiec 2020
P W Ś C P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Początek strony