Piękne, niebezpieczne, zaborcze...

Dźwiękiem trombity rozpoczęło się w dniu 26 lipca 2006 r. w Bibliotece spotkanie, podczas którego mówiono o książce „Wołanie z połonin” napisanej przez ratowników górskich Bieszczadzkiej Grupy GOPR, zredagowanej przez Edwarda Marszałka, leśnika, dziennikarza i członka tej grupy, a wydanej przez Wydawnictwo RUTHENUS z Krosna.

Tak się składa, że w bieżącym roku przypada 45. rocznica powstania ratownictwa górskiego w Bieszczadach, książka ma więc charakter jubileuszowy.

Podczas spotkania o historii grupy mówił jej naczelnik Grzegorz Chudzik. Prowadzący spotkanie Edward Marszałek wspomniał nieżyjących ratowników, których uczczono minutą ciszy.

O okolicznościach wydania książki, nakładzie (1500 egz.), dotychczasowych promocjach i sprzedaży mówił wydawca Rafał Barski.

Na zawartość książki składają się relacje ratowników, między innymi „najwcześniej z nich urodzonego” Remigiusza Opackiego, który podczas spotkania opowiadał o swoim wypadku w lawinie i trudnych warunkach ratownictwa górskiego w latach 60.

Spotkaniu towarzyszyła wystawa barwnych fotografii Waldemara Czado, nauczyciela i ratownika GOPR zatytułowana „Karpaty Wschodnie” prezentowana w Saloniku Artystycznym.

- Trzeba być w górach o różnych porach, czasem nawet zabiwakować - mówił autor wystawy - by uchwycić ich piękno, np. wschód słońca. Sam przemierzył wiele szlaków i wykonał mnóstwo zdjęć, a dzięki wsparciu naczelnika GOPR i sponsorów mógł w Krośnie pokazać uroki Karpat ukraińskich. Wystawa była również prezentowana w Ustrzykach Dolnych i Smereku.

Licznie zgromadzeni uczestnicy mieli okazję obejrzeć również film o ratownictwie górskim w Bieszczadach zrealizowany przez oddział rzeszowski TVP, a także zakupić po promocyjnej cenie „Wołanie z połonin” z autografami ratowników.

 

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Początek strony