Poezja - Podkarpacie a Chicago

W Saloniku Artystycznym Biblioteki gościł 28 listopada 2007 r. poeta Adam Lizakowski z Chicago. Następnego dnia spotkał się z młodzieżą I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Krośnie. Twórca ten zaprezentował m.in. wiersze inspirowane podróżami po Podkarpaciu w czasie wrześniowych Polonijnych Spotkań Literackich.

Poeta w rozmowie z czytelnikami przedstawił swoją wizję polskiego emigranta za oceanem, wspominał spotkania z Czesławem Miłoszem, zaprezentował wiersze mówiące o emigracji oraz najnowsze, na temat Podkarpacia, które powstały w ostatnich dniach w Polsce. Czytelnicy byli zainteresowani nie tylko tymi problemami, pytali również o jego tłumaczenia poezji, zwłaszcza amerykańskiej, na język polski. Cykl fotografii Czesława Miłosza, autorstwa Lizakowskiego, prezentowany jest obecnie w Mazowieckim Centrum Kultury w Warszawie; przypomnijmy, że szereg fotograficznych portretów noblisty zamieściły wydawnictwa polskie i obce w popularnych książkach, jak choćby w albumowym wydaniu „Miłosz” w serii „A to Polska właśnie...”.

- Z satysfakcją na Podkarpacie powrócę, tak w te urocze strony, jak i do żywo zainteresowanych literaturą czytelników; także młodszych, gdyż w liceum, pod okiem znakomitego grona polonistów, wyrastają ludzie wrażliwi na literaturę; to obiecujące - wyznał Adam Lizakowski.

Adam Lizakowski jest poetą, prozaikiem, tłumaczem, czołowym twórcą emigracyjnym. Urodził się - jak często się akcentuje - w Wigilię Bożego Narodzenia 1956 roku, debiutował cyklem wierszy w „Tygodniku Kulturalnym” (1980, dział poezji redagował wówczas Tadeusz Nowak). W Chicago, gdzie mieszka od 1991 roku, redagował początkiem lat 90. pismo poetyckie „Dwa Końce Języka”, założył tam także grupę poetycką „Niezapłacony Rent”. Tłumaczył na polski wielu wybitnych poetów amerykańskich, w tym wiersze amerykańskiej legendy poetyckiej W. Whitmana, ale i chińskiego filozofa Lao Tse.

Adam Lizakowski był wielokrotnie nagradzany za swą twórczość, m.in. otrzymał I miejsce Golden Poetry Award (Sacramento, 1987 i 1990), I nagrodę za „Zapiski znad Zatoki San Francisco” (1996, które obecnie wznowiła rzeszowska „Fraza”), oraz Nagrodę Fundacji Władysława i Nelli Turzańskich w Kanadzie - za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości i upowszechniania kultury polskiej (2001). Nagrodami obsypano także jego tomy „Złodzieje czereśni. Wiersze i poematy”, a także „Legendę o poszukiwaniu ojczyzny” - charakteryzujące się niezwykłą precyzją słowa i stanowiące oryginalną, inspirującą artystycznie formę ekspresji dla wyrażenia pełnej skali doświadczeń emigracyjnej egzystencji - jak podkreśla krytyka.

O twórczości A. Lizakowskiego pisali wybitni krytycy i pisarze, w tym Czesław Miłosz, z którym przez pierwsze lata pobytu w Ameryce utrzymywał intensywne kontakty. Na temat dokonań artystycznych Lizakowskiego powstało wiele prac naukowych.

 

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Początek strony