Wyprawa we własną wyobraźnię. Finał VII Krośnieńskiego Konkursu Literackiego

13 grudnia 2006 r. w Czytelni Głównej Biblioteki odbyła się uroczystość podsumowania siódmej edycji Krośnieńskiego Konkursu Literackiego. Honorowy patronat nad konkursem objęli: Prezydent Miasta Krosna i Starosta Powiatu Krośnieńskiego.

Realizowany od siedmiu lat konkurs adresowany do młodzieży z województwa podkarpackiego cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Na tegoroczną edycję wpłynęło 147 prac (wierszy i opowiadań) 72 autorów z 18 gimnazjów i 9 szkół ponadgimnazjalnych. Prace oceniała Komisja Konkursowa w składzie: Mariusz Kalandyk - poeta i krytyk (przewodniczący jury), Bogusława Bęben - wicedyrektor Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej oraz Wanda Belcik - kierownik Działu Informacyjno-Bibliograficznego KBP.

- Mieliśmy przyjemny obowiązek czytać nadesłane opowiadania, mieliśmy mniej przyjemny obowiązek wyłonić najlepsze (...) te, które w sposób oryginalny pokazują pewne obszary rzeczywistości. Stawialiśmy na wyrazistość wyrażania świata, wyrazistość języka, dlatego nagrodziliśmy m.in. opowiadanie Dagmary - mówił Mariusz Kalandyk o opowiadaniu laureatki pierwszego miejsca Dagmary Gancarz „Kolejna cegła w murze”. - Opowiadanie to nie jest linearne, zbudowane jest na zasadzie asocjacji, na zasadzie cięć. Dagmara zrobiła coś, co jest nowoczesne (...) w dodatku w sposób oryginalny przedstawiła fragment rzeczywistości.

Nagrody wręczali laureatom Prezydent Miasta Krosna Piotr Przytocki, Wicestarosta Powiatu Krośnieńskiego Andrzej Guzik oraz Dyrektor KBP Teresa Leśniak.

Jury oceniło prace w 2 kategoriach: proza artystyczna i wiersz, zwracając uwagę na oryginalny pomysł, kompozycję utworu, wyraz artystyczny, tj. język i styl.

W kategorii proza artystyczna jury przyznało: I nagrodę - Dagmarze Gancarz z II Liceum Ogólnokształcącego im. Konstytucji 3 Maja w Krośnie, II nagrodę - Julii Cirillo z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w Krośnie, III nagrodę - Katarzynie Szarek z Miejskiego Zespołu Szkół nr 2 w Krośnie - Gimnazjum nr 5, natomiast wyróżnienie otrzymała Magdalena Lula z Zespołu Szkół Publicznych - Gimnazjum w Jedliczu.

Natomiast w kategorii wiersz I nagrodę otrzymała Ewelina Hanula z Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Stalowej Woli, II nagrodę Dominika Waśko z I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Krośnie, dwie III nagrody jury przyznało: Monice Kusztal z Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Stalowej Woli oraz Justynie Kotys z I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Krośnie. W tej kategorii jury wyróżniło 3 osoby: Paulinę Zubik z I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Krośnie, Małgorzatę Zając z Gimnazjum nr 1 w Krośnie i Joannę Lenik z Gimnazjum w Iwli.

Ponadto nagrody przyznali współorganizatorzy konkursu: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Krośnie Paulinie Jurczak z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Krośnie i Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krośnieńskiej Izabeli Lemie z Gimnazjum nr 2 w Nisku za najlepszy utwór o tematyce regionalnej.

Specjalne nagrody ufundowało Starostwo Powiatowe w Krośnie. Otrzymały je: Katarzyna Szarek, Joanna Lenik i Dominika Waśko.

Nagrodzone utwory zaprezentowały uczennice Gimnazjum nr 3 w Krośnie: Adrianna Woś, Ewelina Orłowska i Jagoda Kuczer przygotowane przez Krystynę Kulman.

Uczestnicy spotkania mogli również porozmawiać i skorzystać z doświadczenia Mariusza Kalandyka, który sam pisze od kilkunastu lat. Debiutował w 1997 roku zbiorem „Powrót Atanaryka”, za który otrzymał nagrodę im. Kazimiery Iłłakowiczównej za najlepszy debiut poetycki roku, w 2001 r. wydał tomik „Timbuktu-fuga”, a w 2006 „Karczma - Rzym”. Jest również współredaktorem rzeszowskiego kwartalnika literackiego „Nowa Okolica Poetów”. Obecnie pracuje w Podkarpackim Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie. - Pisanie to rzemiosło, to tworzenie warsztatu, jeżeli nie jest się dobrym rzemieślnikiem, nie będzie się dobrym artystą. Pisząc wiersze i opowiadania należy mieć świadomość formy i bogatą wyobraźnię, bo pisanie to przede wszystkim wyprawa we własną wyobraźnię - mówił.

 

Kalendarz wydarzeń

Sierpień 2021
P W Ś C P S N
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
Początek strony