Chrapko w saloniku

25 stycznia 2006 r. w Saloniku Artystycznym Biblioteki odbyło się spotkanie z Leonem J. Chrapką - poetą, pisarzem i plastykiem. Tym spotkaniem Biblioteka inaugurowała tegoroczny cykl Śród Literackich (każda czwarta środa miesiąca). Pisarz zaprezentował fragmenty swojej powieści „Tętno”, która ukaże się już za kilka tygodni.

Gość zaprezentował także kilka swoich wierszy, natomiast Agnieszka Kowalska z Gimnazjum nr 3 w Krośnie, uczennica Krystyny Kulman - polonistki i poetki - czytała fragmenty powieści „Tętno”. Chrapko komentował niektóre, mało czytelne dla młodego pokolenia, fakty i opatrywał je znakomitymi opowieściami ze swojego barwnego życia. Mówił o groteskowych, ale i ziejących grozą latach 50-tych, o tzw. nakazach pracy, wypełnianiu przez uczniów kilkudziesięciostronicowych ankiet personalnych i ciągłym wyrywaniu się ku niemożliwej do określenia wolności.

Leon J. Chrapko urodził się w Zagórzu k. Sanoka, mieszka w Bóbrce k. Soliny. Wydał zbiory wierszy: „Ta nasza ziemia”, „Białe notatki”, „W poszukiwaniu Arkadii”, „Maluję inne łąki, lasy, światło”, „Zofia i Dymitr” oraz prozę eseistyczną „Zapiski suchorzeckie” i album „Przenikanie” (malarstwo i miniatury poetyckie). Niebawem ukaże się jego powieść „Tętno”, mówiąca o skomplikowanych losach pokolenia wojennego, zawierająca wątki autobiograficzne. „Zapiski suchorzeckie” pisane były prozą z pogranicza eseju, dziennika, poetyckich notatek. W „Tętnie” Chrapko ujawnił swój talent narracyjny, stworzył interesującą powieść. Autor wyznał, że pisze kolejną - „Koń na biegunach”.

Chrapko - członek Związku Literatów Polskich - z równym powodzeniem uprawia malarstwo. Swoje prace wystawiał w wielu galeriach w kraju i za granicą, głównie w Niemczech i Austrii. Jego dokonania artystyczne były wielokrotnie nagradzane w konkursach literackich i plastycznych. Wraz z żoną Grażyną, która opiekuje się (także jako reżyser) młodzieżowymi grupami teatralnymi, prowadzą w Bóbrce dom pracy twórczej „LeGraż”, w którym znajduje się stała galeria malarstwa Leona Chrapki.

 

Kalendarz wydarzeń

Sierpień 2020
P W Ś C P S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
Początek strony