„Gwiazdka” w Bibliotece

Podczas spotkania pracowników Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej z władzami miasta 28 grudnia 2005 r. mówiono o osiągnięciach i potrzebach tej placówki. Gośćmi byli: Piotr Przytocki - prezydent Krosna, jego zastępca Bronisław Baran, Zygmunt Rysz - naczelnik Wydziału Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta i Joanna Sowa - rzecznik prasowy prezydenta. Coroczne spotkania, zwane „gwiazdkowymi”, stały się formą podsumowania mijającego roku, jednocześnie kreślenia planu działania na rok następny.

- Dzięki stałemu i systematycznemu zabezpieczeniu nowości wydawniczych odnotowaliśmy zdecydowany wzrost naszych usług, wyrażający się większą liczbą wypożyczeń i odwiedzin, a także dzięki naszej systematycznej ofercie animacyjno-kulturalnej, w tym na uwagę zasługiwały środowe spotkania literackie oraz wystawy plastyczne - wyraziła swą opinię, potwierdzaną przez czytelników, Teresa Leśniak, dyrektor KBP. Dodała, że mijający rok należy do rekordowych pod względem zakupów nowości wydawniczych, a bibliotekarze potwierdzali przypadki zainteresowania nimi czytelników z różnych ośrodków w kraju.

Prezydent Piotr Przytocki wyraził przekonanie, że Środy Artystyczne (druga środa miesiąca) i Środy Literackie (czwarta środa miesiąca) stały się już tradycją i także dzięki nim Biblioteka pozyskuje nowych czytelników i miłośników książki. Goście podkreślali także owocną współpracę Biblioteki z wieloma instytucjami i organizacjami lokalnymi, realizację prac, które ułatwiają pracę bibliotekarzom i dostęp do książki czytelnikom. Do tego rodzaju osiągnięć należy zaliczyć udostępnienie katalogu on line, realizację połączenia internetowego w Filii nr 4, a także - celem podniesienia estetyki lokali - renowację parkietu w Wypożyczalni Głównej i wymianę oświetlenia. Te inicjatywy po prostu sprzyjają podnoszeniu standardu usług bibliotecznych. Jeśli chodzi o prace popularyzujące książkę i czytelnictwo oraz promujące placówkę, ważnymi były takie akcje jak uznany już „Festiwal bajek” a także konkursy. Setki osób - młodzieży i pedagogów - włączyło się w realizację szeregu konkursów literackich, plastycznych i recytatorskich.

Głośnym echem odbiły się takie wydarzenia jak spotkanie z pisarzem Andrzejem Stasiukiem, podczas którego promował swą najnowszą książkę „Jadąc do Badadag”, za którą kilka miesięcy później otrzymał Literacką Nagrodę Nike.

Spotkanie z dziennikarką, filmowcem i podróżniczką Elżbietą Dzikowską również zgromadziło liczną publiczność, a atrakcyjnym przerywnikiem okazał się wprowadzony na salę tort z cukierni „Santos” dla 160 osób (każdy skosztował smakowitego ciasta). Podobnie barwna okazała się wyjazdowa promocja książki Edwarda Marszałka „Skarby podkarpackich lasów”, która odbyła się w leśniczówce Hrendówka k. Rymanowa. Promocja ta połączona została z wernisażem pasteli Tadeusza Marszałka, które namalował jako ilustracje do tej książki.

Z uznaniem spotkały się prezentacje literackie w ramach Międzynarodowej Jesieni Poetyckiej Pogórza, w której Biblioteka uczestniczy. W tym roku gośćmi byli poeci i krytycy literaccy z Warszawy: Leszek Żuliński, Stefan Jurkowski oraz Karl Grenzler, poeta i tłumacz z Niemiec.

Osobną rangę zyskały konferencje oraz przygotowane i realizowane projekty w ramach współpracy euroregionalnej. Interesującym okazał się polsko-słowacki projekt Dialog kultur, który był formą warsztatów literackich. Pisarze słowaccy z województwa preszowskiego z pisarzami z Podkarpacia dyskutowali kwestie wpływu własnego środowiska na akt twórczy. Pokłosiem tej konferencji były tematyczne publikacje w języku polskim i słowackim. Przypomnijmy, że realizacja niektórych projektów była możliwa dzięki Ministerstwu Kultury oraz Fundacji Karpackiej - Polska.

Ważnymi promocyjnie były seminaria i konferencje, krajowe i regionalne, organizowane przez Krośnieńską Bibliotekę Publiczną. W niektórych uczestniczyli wybitni bibliotekarze, m.in. dyrektor Biblioteki Narodowej Michał Jagiełło, który odbył jednocześnie spotkanie autorskie i zaprezentował m.in. swoje wiersze, co było zaskoczeniem dla wielu miłośników jego prozy.

Gościła w Bibliotece także Elżbieta Stefańczyk, przewodnicząca Zarządu Głównego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

Promocja Biblioteki to także prezentacja placówki i jej dorobku podczas międzynarodowych i krajowych konferencji w Warszawie, na Kongresie „Kultura i media” w Krakowie, podczas licznych krajowych konferencji i debat z udziałem naszych bibliotekarzy. - Krośnieńska Biblioteka jest zawsze obecna na mapie kraju i zajmuje bardzo poczesne miejsce, tym samym miasto Krosno zyskuje stosowną promocję, zawsze o to zabiegamy - zwróciła się z tą informacją do przedstawicieli władz miejskich dyrektor Teresa Leśniak. - Pamiętają o naszej pracy także lokalne media, za co jesteśmy wdzięczni zaprzyjaźnionym z nami dziennikarzom - dodała dyr. Leśniak przypominając udział Biblioteki w grudniowych Targach Książki w Warszawie, w czasie których prezentowane były własne wydawnictwa na stoisku Polskiego Związku Bibliotek.

 

Kalendarz wydarzeń

Maj 2024
P W Ś C P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Początek strony