Od innych droższe

Konferencja pod hasłem Tradycja i historia regionów we współczesnej literaturze polskiej i słowackiej, zorganizowana w ramach programu „Miejsca od innych droższe”, odbyła się 7 września 2005 r. w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej, która była inicjatorem i głównym realizatorem tego projektu. Referaty wygłosili naukowcy, dziennikarze i pisarze z Polski i Słowacji.

Konferencja była formą podsumowania kilkumiesięcznych prac polsko-słowackich, związanych z tematem programu, w tym warsztatów literackich, w których uczestniczyli pisarze z Podkarpacia i regionu preszowskiego w Preszowie i Krośnie. Rezultatem tych spotkań było wydanie almanachu literackiego „Miejsca od innych droższe”, zawierającego twórczość pisarzy polskich i słowackich, uczestniczących w zajęciach warsztatowych. Uczestnicy konferencji otrzymali opublikowane, również w formie książkowej, nagrodzone w konkursie legendy i baśnie, które są plonem konkursu literackiego dla dzieci, ogłoszonego przez preszowską i krośnieńską bibliotekę w ramach realizowanego programu.

Referaty wygłosili: pedagog dr Barbara Sokołowska, Andrzej Potocki - dziennikarz i pisarz, dr Stanisław Dłuski z Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz naukowcy z preszowskiego uniwersytetu: Marta Souckova, krytyk literacki (mówiła o słowackiej prozie) i Peter Karpinsky, poeta i krytyk (analizował słowacką lirykę).

- Te spotkania wzbogacają wiedzę o nas samych, przecież żyjąc obok siebie musimy poznawać wzajemnie swoje obyczaje, upodobania, sztukę i to się właśnie teraz dzieje - wyznał Piotr Przytocki, prezydent miasta Krosna. W konferencji uczestniczyli także przedstawiciele władz powiatowych.

- Wygłoszone referaty, będące esejami o literaturze przygranicznych regionów, wykazały wspólną wartość artystyczną i historyczną; literatura tych regionów pojawiła się jako moc ocalająca kulturę tych miejsc i wykazująca wspólnotę tradycji tych obszarów - powiedział Jan Lusznia, poeta, autor tekstów piosenek, m.in. do kompozycji Antoniego Kopfa.

- Wygłoszone referaty również zostaną opublikowane w formie książkowej i także w wersji polsko-słowackiej, jak i wspomniane wcześniej publikacje; okazuje się, że będzie to świetny materiał dla szkół po obu stronach granicy - zauważyła Teresa Leśniak, dyrektor krośnieńskiej biblioteki i opiekun programu.

Projekt „Miejsca od innych droższe”, realizowany przez Wojewódzką Bibliotekę w Preszowie oraz Krośnieńską Bibliotekę Publiczną, która była inicjatorem tej akcji i głównym jej koordynatorem oraz stroną, która otrzymała wsparcie finansowe na ten cel z Fundacji Karpackiej - Polska, był kontynuacją rozpoczętej wcześniej współpracy, integrującej środowiska literackie Krosna i Preszowa. Celem tych działań było wzbogacenie wiedzy o historii i tradycji przygranicznych regionów.

Zgodnie z deklaracją Ivety Hurny, dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Preszowie, program „Miejsca od innych droższe” jest bardzo mocnym akcentem, który nakreśla drogę kontynuacji współpracy pomiędzy współpracującymi bibliotekami i regionami.

 

Kalendarz wydarzeń

Maj 2024
P W Ś C P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Początek strony