Marszałek i buława

Promocja najnowszej książki Edwarda Marszałka „Skarby podkarpackich lasów. Przewodnik po rezerwatach przyrody” odbyła się 17 sierpnia 2005 r. w leśniczówce Hrendówka, na terenie Nadleśnictwa Rymanów. Promocji towarzyszyła wystawa pasteli o tematyce leśnej Tadeusza Marszałka. Impreza została przygotowana przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych oraz Krośnieńską Bibliotekę Publiczną. Pełen autokar miłośników twórczości Edwarda i Tadeusza Marszałków odjechał sprzed siedziby Biblioteki do leśniczówki Hrendówka. Za autobusem jechał sznur samochodów osobowych. U wrót lasu czekała na gości honorowych bryczka podesłana przez Marię i Władysława Brejtów z Zakładu Doświadczalnego Instytutu Zootechniki z Odrzechowej. Promocja odbyła się w niecodziennej scenerii - w wiacie przy leśniczówce Hrendówka, położonej w głębi lasu. Gospodarze, czyli Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie oraz Nadleśnictwo Rymanów, po oficjalnej części prezentacji książki i malarstwa podjęli gości grillowymi przysmakami i napojami.

- To piękne dzieło Edwarda Marszałka mówi o rzeczywistych skarbach naszej przyrody leśnej, jednocześnie świadczy o pracy wielu leśników, których trud wsparł realizację tej książki - podkreślił Jan Kraczek, dyrektor RDLP w Krośnie i wraz z Bogusławem Famielcem, nadleśniczym Nadleśnictwa Rymanów, wręczył autorowi E. Marszałkowi olbrzymią buławę z drewna, z pięcioma karbami symbolizującymi jego wcześniej wydane książki zaznaczając, że na buławie jest jeszcze wiele miejsca na podobne nacięcia.

Książka „Skarby podkarpackich lasów. Przewodnik po rezerwatach przyrody” jest prezentacją 18 rezerwatów, które według autora i leśników charakteryzują się szczególnymi walorami przyrodniczymi i mają najbogatszą historię. Starannie wydany tom przez krośnieńską oficynę „Ruthenus” zawiera liczne barwne fotografie opisywanych obiektów, wykaz 72 rezerwatów i mapkę obszaru działania Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie (obszar od okolic Tarnobrzega, część b. tarnowskiego oraz b. przemyskie i krośnieńskie). Na końcu książki zamieszczono fragment ustawy o ochronie przyrody. Rzetelnie, literackim językiem opisane rezerwaty przyrody, opatrzone zostały historycznymi informacjami albo legendami. Autor zamieścił w tej publikacji także wiersze, mówiące o konkretnych obiektach. Znalazły się tam utwory m.in. Jerzego Harasymowicza, Jana Szelca, Janusza Szubera oraz Wacława Turka, który swój utwór o Jasiołce przeczytał osobiście.

Edward Marszałek, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, jest z wykształcenia leśnikiem, aktualnie doktorantem Instytutu Ochrony Parków Narodowych SGGW w Warszawie. Opublikował ok. ćwierć tysiąca artykułów o tematyce przyrodniczej, leśnej i ekologicznej. Wcześniej wydał cztery książki związane z przyrodą w regionie: „Opowieści z Beskidu”, „Z karpackich lasów”, „Ballady o drzewach” oraz album fotograficzny „W Beskidzie”. Ponadto pełni szereg funkcji społecznych, jest m.in. ratownikiem ochotnikiem w Grupie Bieszczadzkiej GOPR.

Tadeusz Marszałek jest członkiem krakowskiego Oddziału Związku Polskich Artystów Plastyków. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych. Swoje prace prezentował w galeriach w kraju oraz za granicą. Jego sugestywne pastele, które zostały stworzone dzięki inspiracji lasem i klimatem podkarpackich rezerwatów przyrody, stały się rodzajem dialogu z prezentowaną książką E. Marszałka. Druga część obszernego cyklu pasteli będzie prezentowana w Saloniku Artystycznym Biblioteki. Ekspozycja trwała do 12 września.

 

Kalendarz wydarzeń

Maj 2024
P W Ś C P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Początek strony