Legendy ożywają

Konkurs literacki „Moja mała ojczyzna - baśnie, podania, legendy”, zorganizowany przez Krośnieńską Bibliotekę Publiczną i Wojewódzką Bibliotekę w Preszowie na Słowacji, został rozstrzygnięty 9 czerwca 2005 r. w Czytelni Głównej Biblioteki. Laureaci otrzymali nagrody książkowe, a ich prace będą opublikowane w osobnym wydawnictwie po polsku i słowacku.

Konkurs był organizowany w ramach projektu „Miejsca od innych droższe”, realizowanego przez krośnieńską i preszowską bibliotekę. Krośnieńska biblioteka - koordynator i główny wykonawca projektu - otrzymała na jego realizację wsparcie finansowe z Fundacji Karpackiej - Polska.

Celem konkursu było propagowanie tradycji i obrzędowości regionalnej, zawartej w przekazach ustnych, dotyczących Krosna i okolic. Uczestnicy - uczniowie 14 gimnazjów z Krosna i powiatu krośnieńskiego - przesłali 52 prace w postaci legend, podań oraz zapisy zanikających obrzędów regionalnych. Najwięcej prac - 13 - nadesłano z Gimnazjum Nr 3 w Krośnie. Jury przyznało trzy nagrody i trzy równorzędne wyróżnienia: I nagrodę otrzymała Natalia Penar z Zespołu Szkół Publicznych w Klimkówce za legendę „Jak Florentyna we Florę się przemieniła”. II nagrodę przyznano Edycie Głód z ZSP w Łękach Dukielskich za „Legendę o kościele w Padole”, III otrzymała Karolina Bieszczad z Publicznego Gimnazjum w Miejscu Piastowym za pracę „Pohulanka”. Wyróżnienia przyznano Aleksandrze Jędrzejczak z Gimnazjum Nr 2 w Krośnie, Idze Józefczyk z Gimnazjum Nr 3 w Krośnie oraz Agnieszce Nagnajewicz z ZSP w Jedliczu.

- To wspaniałe, że młodzież mimo nęcących atrakcyjnością mediów i elektroniki chce artystycznym językiem pisać o własnej tradycji, pielęgnuje, wraz z nauczycielami, humanistyczne tradycje - powiedział podczas rozdania nagród Bronisław Baran, zastępca prezydenta Krosna. Anna Antoniuk, członek jury podkreśliła, że wszystkie prace były ambitnie i starannie przygotowane. O atrakcyjności konkursu, jako unikalnego materiału o regionie, mówili także nauczyciele, którzy realizowali tę akcję z uczniami. Podkreślono słuszność wydania nagrodzonych legend w dwujęzycznej publikacji oraz fakt, że będziemy mogli czytać również słowackie legendy po polsku, gdyż uczniowie słowackich szkół z Preszowa i okolic napisali o tradycjach swoich środowisk. Ich konkurs zostanie rozstrzygnięty 10 czerwca.

Projekt „Miejsca od innych droższe” ma szerszą formułę. W maju na Słowacji gościli pisarze z Podkarpacia, 23 czerwca gościć będą pisarze słowaccy w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej. Wymiana ta ma na celu nawiązanie trwałej współpracy pomiędzy pisarzami tych regionów, a głównym tematem ich dyskusji jest fenomen inspiracji twórczych regionem. Owocem ich dysput także będzie wydanie dwujęzycznego, polsko-słowackiego zbioru wierszy poetów polskich i słowackich, uczestniczących w programowych dyskusjach.

 

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Początek strony