Krośnieńskie pocztówki wydane

Promocja albumu „Krosno na starych pocztówkach i dokumentach” autorstwa Zbigniewa Więcka odbyła się w Czytelni Głównej Biblioteki 18 maja 2005 r. Wydawnictwo prezentowali wraz z autorem przedstawiciele Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej oraz wydawca - krośnieńska Oficyna Wydawnicza APLA.

Znany krośnieński kolekcjoner Zbigniew Więcek zgromadził setki widokówek obrazujących miasto i region od połowy XIX w. i dzięki Stowarzyszeniu Miłośników Ziemi Krośnieńskiej oraz Oficynie Wydawniczej APLA powstał album „Krosno na starych pocztówkach i dokumentach”. Autor we wstępie przypomina, że zanim pojawił się cud techniki - fotografia, do połowy XIX w. opisu miast, wiosek, zamków i dworów dokonywano słowem, rysunkiem lub pędzlem. Uwaga ta czyni wstęp do stwierdzenia, że historia danego środowiska może być zawarta właśnie m.in. na pocztówkach. Z. Więcek podkreślił również, że krośnieńska pocztówka ma już rzetelne opracowanie z 1997 roku „Anno Domini... dawna pocztówka krośnieńska” Jerzego Zielińskiego, krośnianina z Krakowa, znanego kolekcjonera i autora szeregu publikacji na temat Krosna i regionu. Prezentowana w Bibliotece publikacja jest pierwszą dla Krosna w tym sensie, że mówi wyłącznie o tym mieście.

- Album ten został opatrzony informacją „tom 1”, pragniemy bowiem wydać pocztówki dotyczące również okolic Krosna; są i inne, unikalne zbiory mówiące o regionie, które czekają na opublikowanie - podkreślił Marian Hubert Terlecki, prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej, autor książek i szeregu opracowań o regionie.

- To kolejny album z tego cyklu, zamierzamy kontynuować ten cykl, choć są to przedsięwzięcia na tyle atrakcyjne, co i kosztowne - podkreślił Artur Bata, szef wydawnictwa APLA.

Album został opracowany według klucza chronologicznego prezentowania widokówek przez kolejnych wydawców. Pocztówki opisują Krosno w herbie i na mapach, sporo miejsca poświęcono uroczym pocztówkom drukowanym na kanwie malarstwa „krośnieńskiego Canaletta”, czyli Seweryna Bieszczada.

Prezentowane widokówki i staranny komentarz oraz opisy dokonane przez Z. Więcka sprawiają, że ukazuje się nam inna, bardziej dyskretna, a jednocześnie bardzo prawdziwa historia miasta. Książka przypomina czasy budowy ochronki dla dzieci, pomnika w Krościenku Niżnym (dziś przy ul. Powstańców Warszawskich), inicjatywę budowy Domu Katolickiego. Pokazuje także lokalną architekturę, kulturę miejscowych Żydów, przemysł naftowy i rzemiosło.

Sporo miejsca poświęcono dokumentom. Przedwojenne, czy z czasów wojny, rachunki, szyldy, zapiski i oczywiście pocztówki przypominają żywe, rozwijające się miasto.

Ważnym atutem tej książki formatu A4 - zgodnie z oryginałami - są barwne ilustracje, twarda okładka i zachowane kanony edytorstwa.

 

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Początek strony