Rzeźby i marszałek Piłsudski

11 maja 2005 r. otwarto wystawę rzeźb Macieja Syrka w Saloniku Artystycznym Biblioteki. Wernisaż odbył się w ramach cyklu Środy Artystyczne (każda druga środa miesiąca). Prezentowane rzeźby i płaskorzeźby Syrka są przekrojową prezentacją jego dorobku. Artysta pokazał prace najnowsze, lecz także pierwszą wykonaną w brązie i kilka innych z lat 80. i 90., dotąd nie prezentowanych. Dwie prace zostały zlicytowane. Artysta ofiarował je jako wkład w budowę pomnika Piłsudskiego w Krośnie oraz na rzecz akcji wakacyjnej dla dzieci.

- To bardzo szlachetny cel - powiedział Zbigniew Ungeheuer, komisarz wystawy i prezes Stowarzyszenia PORTIUS, które wystąpiło z inicjatywą budowy pomnika marszałka Piłsudskiego w Krośnie. Przypomnijmy, pomnika z lat 30., który przetrwał szczęśliwie do naszych czasów.

Zgodnie z intencją rzeźbiarza, pieniądze za zlicytowaną plakietę w brązie, przedstawiającą panoramę Krosna z XVI w., zostały przeznaczone na budowę tego właśnie obiektu. Nabywcą dzieła jest Janusz Frydrych, który ofiarował swoje wyroby piekarnicze jako poczęstunek podczas wernisażu.

Anita Rembiesa, specjalistka ds. programów unijnych, wylicytowała aniołka z brązu, stojącego na mosiężnym dzwonku, a uzyskana tą drogą kwota ofiarowana została jako wsparcie akcji wakacyjnych dla dzieci z ubogich rodzin.

W katalogu wystawowym Tadeusz Gajewski napisał: Twórczość Macieja Syrka to romantyczna poetyka uzupełniona niejednokrotnie barokową ornamentyką. Jest pełna ekspresji, pozornie czytelna w swej treści, lecz emanująca niedomówieniem, sugestią, wyrażoną przez uproszczenie kształtu, przerysowanie szczegółu, zróżnicowanie intensywności patyny, co w połączeniu ze światłem sprawia nastrój mistycznej tajemniczości.

Sam autor wyznał m.in.: Dotykałem wielu materiałów, wielu form, bardzo lubię ceramikę i myślę kiedyś do niej powrócić. Ceramika to jest prapoczątek działania człowieka na Ziemi. Wszystkie neolityczne wytwory kultury materialnej są właśnie z ceramiki. Z niej wykonane były pierwsze rzeźby, formy plastyczne, a więc glina jest bliska człowiekowi. Rzeźba ma tyle postaci, a ja skupiłem się na brązie.

Maciej Syrek ur. 1951 r. w Krośnie, tu mieszka i tworzy. Absolwent Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, w pracowni prof. Antoniego Hajdeckiego (1975). Za swą twórczość otrzymał szereg nagród. Zajmuje się ceramiką, malarstwem, obecnie dominują w jego olbrzymim już dorobku małe formy rzeźbiarskie, ale realizuje także duże obiekty rzeźbiarskie w Polsce i w krajach europejskich. Artysta tworzy w kamieniu, drewnie, łączy z metalem szkło oraz inne materiały; najpowszechniejsze są jego formy odlewane w brązie, statuetki i płaskorzeźby. Wiele z nich inspirowanych było tematyką krośnieńską.

 

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Początek strony