Nie tylko Tatry i wiersze

Spotkanie z Michałem Jagiełłą, pisarzem, eseistą, taternikiem, dyrektorem Biblioteki Narodowej odbyło się 21 kwietnia w Czytelni Głównej Biblioteki. Wizyta ta odbyła się w ramach obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, który jest obchodzony 23 kwietnia od 1995 roku. Gość spotkał się wcześniej z bibliotekarzami powiatu krośnieńskiego. Podczas spotkania relacjonował m.in. aktualną sytuację czasopiśmiennictwa w kraju. Pisarz zaskoczył czytelników prezentacją swoich wierszy. Krośnieńska biblioteka wydała je... w dwóch egzemplarzach, opatrzonych szkicem krytycznym.

Na spotkanie przyszło kilkadziesiąt osób. Podczas ożywionej dyskusji okazało się, że olbrzymim powodzeniem cieszą się pisma Michała Jagiełły dotyczące kwestii regionalnych: problemy Łemków i innych mniejszości narodowych na naszym terenie. Uznaniem cieszyły się czytane przez Jagiełłę - poetę wiersze. Są to najczęściej formy o charakterze epickim, tematycznie nawiązują do gór i historii taternictwa. Zyskały uznanie krytyki oraz GOPR-owców, którzy przybyli na to spotkanie. Biblioteka zrobiła poecie prezent: wydano na prawach rękopisu dwa egzemplarze tych wierszy, opatrzonych notą krytyczną. Zaskoczony pisarz opowiadał o genezie tych utworów.

Michał Jagiełło podkreślił podczas spotkania z bibliotekarzami oraz z czytelnikami, że krośnieńska biblioteka należy do czołowych w kraju, nie tylko pod względem liczby czytelników i wypożyczeń. Dodał, że jest placówką wzorcową pod względem kontaktów z czytelnikami, współpracy z lokalnymi twórcami, którzy goszczą w Saloniku Artystycznym, działającym przy Czytelni.

Michał Jagiełło jest autorem prozy artystycznej, tekstów publicystycznych, książek z obszaru historii literatury, historii idei, literatury faktu i prozy artystycznej. Ur. 1941 roku, ukończył polonistykę na UJ. W Zakopanem pracował w Górskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym, w Muzeum Tatrzańskim oraz Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych, kierował Pogotowiem Górskim w Tatrach Polskich. Alpinista i ratownik górski, uczestnik ponad 250 akcji ratowniczych w Tatrach.

Od 1975 r. mieszka w Warszawie. Pracował m.in. w PIW, Telewizji Polskiej, Instytucie Kultury. Po 1981 r. związał się z demokratyczną opozycją i środowiskiem kultury niezależnej. Publikował m.in. w Kwartalniku Politycznym „Krytyka” (poza cenzurą) i współredagował miesięcznik jezuitów „Przegląd Powszechny”. Od 1989 wiceminister kultury. Od czerwca 1998 r. dyrektor Biblioteki Narodowej.

Michał Jagiełło jest współautorem nowej polityki RP wobec mniejszości narodowych. Za krzewienie dialogu i partnerstwa między Polakami i mniejszościami narodowymi i wyznaniowymi został uhonorowany odznaczeniami i wyróżnieniami przez Litwę, Ukrainę, Słowację oraz przez środowiska Żydów w Polsce i przez polską Autokefaliczną Cerkiew Prawosławną. Jest laureatem nagrody Poli Nireńskiej i Jana Karskiego.

 

Kalendarz wydarzeń

Maj 2024
P W Ś C P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Początek strony